fot.unsplash.com

Przygarniając pod wasz dach psa, musicie pamiętać o tym, że od teraz sprawujecie nad nim stuprocentową opiekę. Psiak to nie tylko przyjaciel, kompan na wycieczki czy wielka kula sierści do głaskania, ale także duże obowiązki oraz koszta. Jednym z tych obowiązków jest oczywiście karmienie psa. Jak często to robić?

Ile powinien jeść pies? Żywienie psa

Wiele opiekunów psów popełnia duży błąd. Nie wynika to oczywiście ze złośliwości, a raczej z niewiedzy. Pies nie powinien mieć stałego dostępu do miski. Oczywiście jest to bardzo wygodne dla właściciela. Nie trzeba pilnować godzin posiłku, latać co chwilę do miski. Wsypujecie psu karmę raz i tak sobie stoi, a pies je wtedy kiedy zgłodnieje. Jest to jednak błędne myślenie.

Psy potrzebują w swoim życiu, do prawidłowego funkcjonowania, pewnej systematyczności. Tyczy się to nie tylko jedzenia, a właściwie godzin posiłków, ale także spacerów, wyjścia opiekuna do pracy, powrotu, a także spania. Pies niestety nie zrozumie, dlaczego codziennie wychodził nad jezioro, a nagle pewnego dnia nie poszedł. Psu niestety nie przetłumaczycie, że musicie zostać na nadgodzinach w pracy.

jak często karmić psa
fot. unsplash.com

Właśnie dlatego tak ważne jest ustalenie godzin posiłku dla psa i trzymanie się ich, oczywiście w miarę możliwości. Kilkanaście minut nie zrobi psu absolutnie żadnej różnicy. Stały dostęp do pożywienia nie jest dla psa wskazany, a dodatkowo w przyszłości może prowadzić do braku apetytu, niedowagi lub nadwagi, w przypadku gdy psiak nie zjada tyle ile powinien lub nie je wcale.

O której godzinie pies powinien jeść? Ile razy dziennie karmić psa?

Pory posiłków dla psiaka oczywiście ustala właściciel. Wszystko zależy tak naprawdę od waszego planu dnia, godzin pracy, powrotów i innych obowiązków. Oczywiście pierwszy posiłek pies je rano. Należy pamiętać jednak, że z psem nie możecie wyjść od razu po zjedzeniu śniadania przez niego. Godzina porannego karmienia powinna być na tyle dogodna dla was, aby psiak zjadł, a następnie, zanim wyjdzie na dwór minęło kilkadziesiąt minut. Wyjście z psem od razu po posiłku, może skończyć się dla niego tragicznie.

Niestety często właściciel wychodzi z pupilem od razu gdy ten skończy jeść. Jest to bardzo duży błąd. Psiak, który jeszcze nie zdążył przetrawić pokarmu, a został wyprowadzony na spacer, może dostać skrętu jelit bądź skrętu żołądka. Operacja psiaka z takim problemem jest naprawdę droga, reakcja właściciela musi być jednak natychmiastowa, bowiem w przeciwnym wypadku, czworonóg umrze w męczarniach.

jak często karmić psa
fot.unsplash.com

Ile razy dziennie karmić psa? Wszystko zależy od tego jak wygląda dzień waszego pupila i jakiej on jest rasy. Psiaki, które w ciągu dnia mają dużo ruchu, pracy i zabawy, mogą być karmione nawet trzy razy dziennie. Leniwe zwierzaki, spokojnie mogą pokarm zjeść raz lub dwa razy dziennie. Ważne jest także, aby karmić psa dobrą, zbilansowaną karmą, która da mu wystarczająco energii na przetrwanie całego dnia pełnego zabawy, spacerów i głaskania.

Ile razy dzielnie karmić szczeniaka? Czym karmić szczeniaka?

W przypadku szczeniaków pory karmienia wyglądają nieco inaczej. Szczeniaki są głodne dosłownie cały czas. Oczywiście jest to zupełnie normalne i nie powinniście się tym przejmować. Szczeniaka powinniście karmić bardzo często, nawet kilka razy dziennie, dopiero z czasem gdy zaczyna dorastać, stopniowo zmniejszacie ilość posiłków, a także zmieniacie karmę na tą dla psów dorosłych.

Szczeniaki powinny jeść karmę dla szczeniąt. Dostaniecie ją zarówno w sieci jak i w sklepach zoologicznych. Dopiero z czasem, zazwyczaj po ukończeniu przez psa 12 miesiąca życia, przechodzicie na karmę dla psów dorosłych. Oczywiście taka zmiana nie powinna wejść natychmiast. Najlepiej będzie mieszać psu dwie karmy, początkowo karmy dla szczeniąt powinno być więcej, a tej dla dorosłych psów mniej. Stopniowo zwiększacie ilość nowej karmy, a zmniejszacie ilość starej. Uniknie to rewolucji żołądkowych, które dla szczeniaka mogą skończyć się nawet śmiercią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here