Second-handy to świetny sposób na tanie i oryginalne ubrania. Należy jednak uzbroić się w dużą cierpliwość. Łowy mogą trwać nawet kilka godzin. Pisaliśmy już o tym, co warto kupować w lumpeksach, czego nie kupować, a także jak znaleźć najlepsze ciuchy i okazje. Teraz czas na poradnik, jak odświeżyć ubrania z second-handu?
Czym pachną ubrania z second-handu?
Ubrania z second-handów często dziwnie pachną. Nie jest to nieprzyjemny zapach, a po prostu nietypowy. Z czego on wynika? Aby dany ciuch mógł trafić do sklepu, musi on być zdezynfekowany. Ważna jest także odpowiednia dezynsekcja. Konieczne jest także świadectwo tego czyszczenia. Cały proces jest dość skomplikowany.
Towar się sortuje, a następnie pierze i zabezpiecza przed insektami. Oczywiście nikt nie robi tego ze zwykłej pralce. Są one naprawdę sporych rozmiarów. Czy te chemikalia są dla ludzi szkodliwe? Wszystko zależy. Jeśli nie macie wrażliwej cery, zapewne nic by się wam nie stało, jeśli jednak taki macie typ, ubrania mogą was podrażnić. Zawsze warto więc pozbyć się tego zapachu, zanim je założycie, nie tylko ze względu na smród, ale także dla bezpieczeństwa. Jak to zrobić?
Jak odświeżyć ubrania z second-handu? Krok pierwszy – pranie
Najważniejsze jest pranie. Ubrania od razu po kupnie i powrocie do domu, wypakujcie z worków. Im dłużej będziecie je tam trzymać, tym mocniejszy będzie zapach, a dodatkowo mogą wam stęchnąć. Wrzućcie je od razu do pralki. Możecie w tym celu użyć zwykłych kapsułek, które wrzuca się do bębna, proszku do prania czy np. orzechów piorący. Jeśli akurat skończył wam się proszek, sięgnijcie po jego zamienniki i wykorzystajcie np. sodę oczyszczoną.
Jak odświeżyć ubrania z second-handu? Krok drugi – płyn do płukania
Nie możecie zapomnieć także o płynie do płukania tkanin. Jest to bardzo ważny element. To właśnie płyn nada waszym ubraniom ładnego zapachu. Możecie także postawić na środek domowej roboty. Do tworzenia płynu potrzebujecie około 220 ml wody, 40 g kwasku cytrynowego i olejku eterycznego, sprawdzi się także ten z drzewa herbacianego. Całość mieszacie w pojemniku z pokrywą, a następnie do odpowiedniej przegródki w pralce wlewacie około 3-4 łyżki.
Jak odświeżyć ubrania z second-handu? Krok trzeci – suszenie
Pranie zrobione, co dalej? Jeśli pogoda na dworze na to pozwala, rozwieście je na balkonie, na tarasie lub na ogrodzie. W przypadku gdy na dworze jest zimno, postawcie na zwykłą suszarkę na pranie. Powinna ona jednak stać w miejscu z dobrą wentylacją, gdzie nie panuje nadmierna wilgoć. Zanim rozwiesicie ubrania, mocno strzepcie wszelkie farfocle czy np. sierść, jeśli w domu macie psiaka czy kociaka. Możecie także w przypadku koszulek czy koszul zastosować wieszaki. Nakładacie na wieszak mokre ubranie i wieszacie w miejscu, do którego powietrze ma dostęp z dwóch stron. Pozwólcie dobrze wyschnąć ubraniom. Nie wkładajcie wciąż wilgotnych tkanin do szafy.
Jak odświeżyć ubrania z second-handu? Krok czwarty – prasowanie
Ostatnim krokiem jest prasowanie. Użyjcie do tego żelazka, metody na prasowanie bez żelazka tutaj nie zadziałają. Nie chodzi o wygładzenie tkaniny, a o dodatkowe pozbycie się brzydkiego zapachu. Wysoka temperatura zniszczy wszystkie chorobotwórcze patogeny. Pamiętajcie jednak aby temperatury nie ustawiać na maksymalną, a dopasować ją do rodzaju tkaniny, jaką będziecie prasować. Po co niszczyć ciuch, który dopiero co kupiliście? Po tym kroku możecie śmiało schować ubrania do szafy lub od razu na siebie je założyć i gotowe!
Ubrania z lumpeksu to świetny sposób, aby zaoszczędzić przy zakupach. Musicie jednak pamiętać, że brzydki zapach czujecie nie tylko wy, ale wszyscy wokół. Zabierzcie się więc za to od razu po powrocie ze sklepu, unikniecie wtedy nie tylko smrodu, ale także przeniesienia się woni na inne wasze ubrania, które są czyste. Wszelakie poprawki krawieckie czy przeróbki zróbcie po tym, jak wszystko będzie już wyprane, pachnące i suche.