Domowe sposoby na katar
fot.unslash.com

Gdy temperatura na dworze zmienia się z dnia na dzień, wiele osób zaczyna chorować. Poza bólem gardła gorączką występuje także katar. Mówi się, że nieleczony katar trzyma 7 dni, a ten leczony tydzień. My jednak sprzeciwiamy się temu stwierdzeniu i postanowiliśmy przygotować dla was kilka domowych sposobów na walkę z katarem. Spróbujcie i przekonajcie się sami! 

Katar – przyczyny i objawy

Warto zacząć od wyjaśnienia przyczyn i objaw kataru. Skąd się on bierze? Katar może pojawić się nie tylko podczas zimy, ale także w każdej innej porze roku. Wystarczy do tego osłabiona odporność organizmu. Żadko kiedy katar przychodzi sam, zazwyczaj zabiera także swoich kolegów, czyli osłabienie, kichanie, łzawienie, gorączkę lub stany podgorączkowe. Może on mieć także podłoże alergiczne. Taki rodzaj kataru zwany jest katarem siennym. Jeśli występuje u was sezonowo, warto się przebadać i sprawdzić, czy nie macie uczulenia np. na kurz, sierść psa czy kota. Jak sobie z nim poradzić?

Domowe sposoby na katar
fot.unsplash.com

Domowe sposoby na katar – inhalacja

Zdecydowanie najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na katar jest inhalacja. Na czym polega? Na wdychaniu oparów, zazwyczaj ziołowych. Jak przygotować taki inhalator? Zaparzcie gorącą wodę. Możecie ją wlać np. do zlewu lub do miski. Uważajcie jednak, aby się nie poparzyć. Dodajecie do środka kilka kropel olejku eterycznego lub wrzucacie zioła z domowego ogródka. Świetnie sprawdzi się tymianek, szałwia lub mięta. Zwiążcie włosy w kucyk lub kok i weźcie w dłoń ręcznik. Nachylcie się nad naparem i przykryjcie głowę ręcznikiem.

Domowe sposoby na katar – wilgotne powietrze

Wilgotne powietrze jest jak najbardziej wskazane. Jeśli jesteście maniakiem roślin i macie w domu nawilżać powietrza – odpalcie go. Jeśli nie, nic straconego. Mokry ręcznik wystarczy położyć na kaloryfer, a gdy wyschnie, znów go namoczyć i powtórzyć cały proces. Gotowe! Ta metoda zadziała także, gdy kaloryfery nie są odpalone np. latem. Jeśli w waszym domu naturalnie panuje wilgoć, ten sposób oczywiście nie jest dla was. Możecie za to skorzystać z innych metod.

Domowe sposoby na katar – gorące kąpiele

Gorące kąpiele są jak najbardziej wskazane. Choć w czasie choroby wiele osób nie ma nawet sił czy chęci na prysznic, powinno się zebrać w sobie i ruszyć do łazienki. Jeśli macie wannę wrzućcie do niej kule do kąpieli lub użyjcie ziół, poleżcie, nic nie robiąc i się zrelaksujcie. Możecie w tym czasie posłuchać muzyki, poczytać książkę lub posłuchać audiobooka, lub podcastu. Jeśli nie jesteście w posiadaniu wanny, zażyjcie długi, ciepły prysznic.

Możecie także wypełnić miskę ciepłą wodą oraz dodać odrobinę olejku eterycznego. Świetnie sprawdzi się ten sosnowy. Nogi potrzymajcie tak kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt minut. Wszystko, co sprawi, że zaczniecie się pocić, poza oczywiście sportem, jest jak najbardziej wskazane. Często babcie mówią nawet, że chorobę trzeba wypocić i przykryć się trzema kocami i pościelą.

Domowe sposoby na katar
fot.unsplash.com

Domowe sposoby na katar – maść

Za dzieciaka na pewno pamiętacie, jak mama smarowała wam klatkę piersiową maścią podczas kataru. Ten sposób wciąż działa. Najlepiej sprawdzi się do tego maść kamforowa. Możecie dodatkowo nałożyć ją na stopy, a następnie ubrać grube puchowe skarpety. Takie działanie wspomoże was w walce z katarem, a dodatkowo ułatwi oddychanie.

Jeśli żadna z tych metod nie działa – udajcie się do lekarza. Możecie mieć alergię lub grypę. W przypadku alergii zapewne konieczne będą leki lub specjalne odczulanie. Wiele zależy od alergenu, ale także od wieku i zdrowia danej osoby. Każda choroba jednak, która nie jest do końca wyleczona, jest dużym zagrożeniem dla waszego zdrowia czy nawet życia. Uważajcie więc na siebie i nie bójcie się przyjąć antybiotyku, jeśli takie jest zalecenie lekarza. Swoim zdrowiem nie warto ryzykować i nie wolno przeprowadzać na nim żadnych eksperymentów. Dbajcie o siebie, ubierajcie się adekwatnie do pogody i będzie dobrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here