Stosunek przerywany jest uważany, za jedną z naturalnych metod antykoncepcji. Zalicza się go do tej samej kategorii co np. kalendarzyk. Mimo wielu zwolenników stosunek przerywany jednak nie tylko nie chroni przed ciążą, a także może nieść za sobą szereg innych problemów. Na czym polega i czy naprawdę działa?
Stosunek przerywany – na czym polega?
Stosunek przerywany polega na wyciągnięciu penisa z pochwy, tuż przed wytryskiem, podczas współżycia. Oczywiście wiele osób myśli, że w ten sposób nie dojdzie do zapłodnienia, wcale jednak tak nie jest. Istnieje jednak coś takiego jak preejakulacja. Plemniki uwalniają się wtedy, zanim dojdzie do pełnego wytrysku. Choć szansa na zapłodnienie w takim momencie, jest niższa, wcale nie oznacza to, że jest to zadanie niewykonalne.
Podczas stosunku przerywanego na mężczyźnie leży duża odpowiedzialność. Musi on być zawsze skupiony i gotowy do wycofania się. Podczas mocnego podniecenia, jest to czasami zadanie praktycznie niemożliwe. Ta metoda i cała presja, może nie tylko odebrać waszemu partnerowi całą przyjemność z seksu, ale także na dłuższą metę powodować szereg innych problemów.
Stosunek przerywany wady
Wskaźnik Pearla w przypadku stosunku przerywanego wynosi 15-28, w przypadku kalendarzyka jest 15-35, a tabletki antykoncepcyjne dają 0,7. Różnica jest więc kolosalna. Wskaźnik Pearla w stosunku przerywanym szybko jednak może podnieść się do 80-90 (brak antykoncepcji) w momencie, w którym refleks partnera zacznie zawodzić. Nie planowana ciąża jednak nie jest jedyną wadą tej metody.
U mężczyzny metoda stosunku przerywanego może prowadzić do ciągłego stresu czy dyskomfortu. Partner nie może w pełni oddać się doznaniom i cieszyć się tą chwilą, w głowie ciągle przewija się myśl, o refleksie. Podobnie jest zresztą u kobiet, które stresują się czy ich partner zdąży. Na dłuższą metę takie nieustanne napięcie może odebrać całkowicie radość z seksu. Dodatkowo należy pamiętać, że długotrwałe „wyciąganie” może prowadzić w przyszłości do problemów z erekcją czy orgazmem. Jest to jednak oczywiście zrozumiałe, choć dla obu stron może być stresujące i wstydliwe.
Stosunek przerywany w owulacje. Stosunek przerywany z prezerwatywą w dni płodne
Jedyną zaletą stosunku przerywanego, jaka może nam przyjść do głowy, jest oszczędność. Oczywiście, naturalne metody antykoncepcji są zazwyczaj darmowe. Mimo to nie uważamy, aby na własnym zdrowiu i bezpieczeństwie powinno się oszczędzać. Jeśli niski budżet jest problemem, polecamy wam postawić na spiralę lub implant. Koszt początkowy to od 500 do 1500 złotych, jednak taką sumę dajecie raz na 3-5 lat. Nie musicie przyjmować leków, martwić się o refleks itp.
Stosunek przerywany podczas owulacji jest jeszcze bardziej niebezpieczny niż w inne dni cyklu, dlatego zdecydowanie nie polecamy tej metody. Jeśli mocno panikujecie, możecie łączyć stosunek przerywany z prezerwatywą, choć najczęściej nie ma takiej potrzeby. Łączenie kilku metod antykoncepcji jednak potrafi dać nieco więcej spokoju. Możecie zatem do spirali, implantu czy tabletek, dobrać np. prezerwatywę lub wazektomię.
Stosunek przerywany, a ciąża. Jaka jest najlepsza metoda antykoncepcji?
Stosunek przerywany nie tylko nie chroni przed ciążą, ale także może doprowadzić do problemów z erekcją czy orgazmem zarówno u partnera jak i u partnerki. Jaka metoda antykoncepcji będzie więc najlepsza? Obecnie rynek antykoncepcji nie jest już tak mały i zamknięty, jak było to kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat temu. Dostępne są spirale, krążki dopochwowe, tabletki antykoncepcyjne (jednoskładnikowe i dwuskładnikowe), implanty, wazektomia, prezerwatywy czy plastry.
Nie da się jednak stwierdzić, która metoda antykoncepcji jest najlepsza. Wszystko zależy od waszego zdrowia, organizmu, a także preferencji. Zanim zdecydujecie się więc np. na tabletki czy spiralę, przeczytajcie dokładnie na ten temat, skonsultujcie się z lekarzem, wykonajcie odpowiednie badania, przedyskutujcie „za i przeciw” i podejmijcie decyzję. W przypadku seksu z osobą nowo poznaną skorzystajcie z prezerwatywy, która uchroni was dodatkowo przed chorobami wenerycznymi takimi jak HIV czy AIDS. Przede wszystkim – bądźcie rozważni i bezpieczni.