stosunek przerywany
fot.unsplash.com

Stosunek przerywany jest uważany, za jedną z naturalnych metod antykoncepcji. Zalicza się go do tej samej kategorii co np. kalendarzyk. Mimo wielu zwolenników stosunek przerywany jednak nie tylko nie chroni przed ciążą, a także może nieść za sobą szereg innych problemów. Na czym polega i czy naprawdę działa?

Stosunek przerywany – na czym polega?

Stosunek przerywany polega na wyciągnięciu penisa z pochwy, tuż przed wytryskiem, podczas współżycia. Oczywiście wiele osób myśli, że w ten sposób nie dojdzie do zapłodnienia, wcale jednak tak nie jest. Istnieje jednak coś takiego jak preejakulacja. Plemniki uwalniają się wtedy, zanim dojdzie do pełnego wytrysku. Choć szansa na zapłodnienie w takim momencie, jest niższa, wcale nie oznacza to, że jest to zadanie niewykonalne.

Podczas stosunku przerywanego na mężczyźnie leży duża odpowiedzialność. Musi on być zawsze skupiony i gotowy do wycofania się. Podczas mocnego podniecenia, jest to czasami zadanie praktycznie niemożliwe. Ta metoda i cała presja, może nie tylko odebrać waszemu partnerowi całą przyjemność z seksu, ale także na dłuższą metę powodować szereg innych problemów.

stosunek przerywany
fot.unsplash

Stosunek przerywany wady

Wskaźnik Pearla w przypadku stosunku przerywanego wynosi 15-28, w przypadku kalendarzyka jest 15-35, a tabletki antykoncepcyjne dają 0,7. Różnica jest więc kolosalna. Wskaźnik Pearla w stosunku przerywanym szybko jednak może podnieść się do 80-90 (brak antykoncepcji) w momencie, w którym refleks partnera zacznie zawodzić. Nie planowana ciąża jednak nie jest jedyną wadą tej metody.

U mężczyzny metoda stosunku przerywanego może prowadzić do ciągłego stresu czy dyskomfortu. Partner nie może w pełni oddać się doznaniom i cieszyć się tą chwilą, w głowie ciągle przewija się myśl, o refleksie. Podobnie jest zresztą u kobiet, które stresują się czy ich partner zdąży. Na dłuższą metę takie nieustanne napięcie może odebrać całkowicie radość z seksu. Dodatkowo należy pamiętać, że długotrwałe „wyciąganie” może prowadzić w przyszłości do problemów z erekcją czy orgazmem. Jest to jednak oczywiście zrozumiałe, choć dla obu stron może być stresujące i wstydliwe.

Stosunek przerywany w owulacje. Stosunek przerywany z prezerwatywą w dni płodne

Jedyną zaletą stosunku przerywanego, jaka może nam przyjść do głowy, jest oszczędność. Oczywiście, naturalne metody antykoncepcji są zazwyczaj darmowe. Mimo to nie uważamy, aby na własnym zdrowiu i bezpieczeństwie powinno się oszczędzać. Jeśli niski budżet jest problemem, polecamy wam postawić na spiralę lub implant. Koszt początkowy to od 500 do 1500 złotych, jednak taką sumę dajecie raz na 3-5 lat. Nie musicie przyjmować leków, martwić się o refleks itp.

Stosunek przerywany podczas owulacji jest jeszcze bardziej niebezpieczny niż w inne dni cyklu, dlatego zdecydowanie nie polecamy tej metody. Jeśli mocno panikujecie, możecie łączyć stosunek przerywany z prezerwatywą, choć najczęściej nie ma takiej potrzeby. Łączenie kilku metod antykoncepcji jednak potrafi dać nieco więcej spokoju. Możecie zatem do spirali, implantu czy tabletek, dobrać np. prezerwatywę lub wazektomię.

stosunek przerywany
fot.unsplash.com

Stosunek przerywany, a ciąża. Jaka jest najlepsza metoda antykoncepcji?

Stosunek przerywany nie tylko nie chroni przed ciążą, ale także może doprowadzić do problemów z erekcją czy orgazmem zarówno u partnera jak i u partnerki. Jaka metoda antykoncepcji będzie więc najlepsza? Obecnie rynek antykoncepcji nie jest już tak mały i zamknięty, jak było to kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat temu. Dostępne są spirale, krążki dopochwowe, tabletki antykoncepcyjne (jednoskładnikowe i dwuskładnikowe), implanty, wazektomia, prezerwatywy czy plastry.

Nie da się jednak stwierdzić, która metoda antykoncepcji jest najlepsza. Wszystko zależy od waszego zdrowia, organizmu, a także preferencji. Zanim zdecydujecie się więc np. na tabletki czy spiralę, przeczytajcie dokładnie na ten temat, skonsultujcie się z lekarzem, wykonajcie odpowiednie badania, przedyskutujcie „za i przeciw” i podejmijcie decyzję. W przypadku seksu z osobą nowo poznaną skorzystajcie z prezerwatywy, która uchroni was dodatkowo przed chorobami wenerycznymi takimi jak HIV czy AIDS. Przede wszystkim – bądźcie rozważni i bezpieczni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here