karmnik dla ptaków diy
fot.unsplash.com

Ptaki pukają ci po oknach i drzwiach, na pewno są głodne? Niestety obecnie zakup karmnika nie jest prostą sprawą, a nie każdy też chce na to wydawać pieniądze. Możliwości jest jednak sporo, taki karmnik możesz z powodzeniem zrobić sam i to zupełnie za darmo! Jak to zrobić i co tam wsypać, aby zwierzaki były zadowolone? Odpowiadamy! 

Dlaczego ptaki pukają mi w szybę?

Jeśli taka sytuacja ma u ciebie miejsce, zapewne zastanawiałeś się skąd to się bierze i dlaczego ptaki o bardzo wczesnych godzinach próbują dobijać się do twojego mieszkania. Najpewniej poprzedni lokator w lokalu, który wynajmujesz je karmił. Może poprzedni właściciel czy sąsiadka obok. Ptaszki nawet po roku czy dwóch latach, będą pamiętać, gdzie dostawały jedzonko. Przylatują teraz do ciebie, a karmnika i pożywienia brak. Jak tak może być? Czas się upomnieć o swoje! Zaczynają więc do ciebie pukać. Niekoniecznie chcą wpaść z wizytą do ciebie i twojego szczeniaka i kota. Nie planują raczej pić z tobą yerba mate, a jedynie oczekują pokarmu.

karmnik dla ptaków diy
fot.unsplash.com

Możesz tę sytuację oczywiście spróbować przeczekać, jednak znacznie lepszym i prostszym rozwiązaniem będzie danie ptakom tego, czego od ciebie oczekują. Najpopularniejszym pokarmem jest zdecydowanie słonina, którą wystarczy zawiesić np. na balkonie czy gdzieś przy oknie i gotowe. Wiele osób decyduje się także na karmniki. Nie musisz od razu go kupować. Mamy dla ciebie kilka propozycji, na które nie wydasz ani grosza. Sprawdź sam!

Karmnik możesz wykonać z wielu przedmiotów. Może on być funkcjonalny, ale także i estetyczny. Projekty, które dla was przygotowaliśmy są bardzo różne. Do jednych nie potrzebujesz absolutnie żadnych narzędzi, do innych przyda się młotek czy wiertarka. Kwestia wyglądu zależy tylko i wyłącznie od ciebie, ptaszkom jest to naprawdę wszystko jedno i nie pogardzą absolutnie żadnym karmnikiem, o ile będzie się w nim znajdować pożywienie.

DIY karmnik dla ptaków – butelka

Weź w dłoń butelkę np. po wodzie czy innym napoju. Dokładnie ją umyj pod bieżącą wodą i pozwól jej wyschnąć. Następnie przy pomocy nożyczek lub śrubokrętu zrób w korku dziurkę. Przekładasz przez nią oba końce sznurka i zawiązujesz w supeł. Możesz w tym celu wykorzystać np. sznurek jutowy, kawałek wełny, starą sznurówkę itp. Na pewno znajdziesz coś w takiego w swoim domu. Kolejnym krokiem będzie wycięcie dwóch otworów w kształcie koła. Zrób to na dolnej części butelki, mniej więcej 5-10 cm od spodu. Takie koła wytnij z dwóch stron. Zawieś karmnik np. na balkonie lub na płocie przy domu i wsyp do środka karmę. Gotowe! Ta opcja jest nie tylko funkcjonalna, ale także i bardzo ekologiczna. Z pewnością wpisuję się w reguły zero waste. Możesz taki karmnik zawiesić nie tylko u siebie w domu, ale także i w innych miejscach, do których wiesz, że ptaszki przylatują np. na swoim ogrodzie czy na działce. Z pewnością będą one ci wdzięczne.

DIY karmnik dla ptaków – drewno

Oczywiście, karmnik z butelki, nie będzie się pięknie prezentował, za to jest opcją darmową, którą wykona każdy. Jeśli masz odrobinę więcej umiejętności, możesz postawić na drewniany karmnik. Potrzebne ci będzie jedynie kilka deseczek, piła, gwoździe i młotek lub wiertarka, wkrętarka i śrubki. Wystarczy zbudować bardzo prosty domek z otworami z czterech stron. Nie zapomnij także o podstawce, tak aby ptaszkom jedzenie nie uciekało wraz z podmuchem wiatru. Zamocuj go za pomocą linki i pozwól zwierzątkom cieszyć się pokarmem i nową budką.

karmnik dla ptaków diy
fot.unsplash.com

DIY karmnik dla ptaków – filiżanka

Kolejną opcją, jaką przygotowaliśmy, która poza funkcjonalnością będzie także pełniła rolę dekoracyjną jest karmnik ze starej filiżanki. Możliwości masz kilka. Najprościej jednak będzie przykleić za pomocą bardzo mocnego kleju bok filiżanki do spodka, a następnie sznurek przywiązać do ucha, a drugą część do drzewa.  Na spodek i częściowo do kubka wysypujesz nasionka i karmę. Możesz także za pomocą kleju przykleić filiżankę do spodeczka tak jak podałbyś ją np. gościom na kawie. Następnie ze sznurka lub z małego metalowego łańcucha przypinasz całość do siebie i kolejno do wybranego przez ciebie miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here