Las w słoiku stał się bardzo popularny kilka lat temu, a jego obecność w domach rośnie każdego dnia. Nic w tym dziwnego. Jest nie tylko bardzo estetyczny, ale także i prosty w utrzymaniu czy stworzeniu. Gotowy las w słoiku potrafi naprawdę sporo kosztować. Po co przepłacać, jeśli możesz go zrobić zupełnie sam i to znacznie taniej? Dziś pokażemy ci krok po kroku, jak stworzyć własną nową „roślinę”. Zaczynajmy!
Rośliny do lasu w słoiku. W czym wykonać las w słoiku?
Zacznijmy od najważniejszego, czyli samego naczynia. Obecnie możesz kupić gotowe pakiety, w których znajdzie się naczynie, a także wszystkie inne akcesoria. Zdecydowanie polecamy z tego skorzystać. Zwróć jednak uwagę na cenę, aby się nie okazało, że samodzielne przygotowanie bez tego „pakietu” nie wyjdzie cię znacznie taniej. Poza pospolitym słoikiem możesz wykorzystać także np. karafkę czy szklaną butelkę. Rozejrzyj się po swoim domu, a także po sklepach i sprawdź co uda ci się zakupić po taniości.
Pozostając w sklepie – jakie rośliny do lasu w słoiku powinno się zastosować? Obecnie sklepy budowlane idą ci na rękę i same opisują rośliny jako te „idealne do słoika”. Możesz skorzystać z tego lub z naszej rozpiski. Może niektóre masz już w swoim domu i wystarczy stworzyć z nich szczepkę? To byłaby zdecydowanie duża oszczędność! Najważniejszy jest mech, bez niego cały proces jest żmudny. Świetnie sprawdzi się także paproć, skrzydłokwiat, pilea (pieniążek), fikus pnący, palma (zarówno areca, jak i koralowa), bluszcz, fittonia czy dawalia.
Jak zrobić las w słoiku? Las w słoiku akcesoria
Masz już roślinki, co dalej? Czas na kupienie keramzytu lub żwirku, który wyłożysz na spód. Potrzebna wam będzie także ziemia, węgiel aktywny oraz oczywiście słoik, rośliny i wszelakie dodatki, które pasują do waszego gustu.
- Keramzyt lub żwirek wyłóż na samym spodzie słoika. Ma on za zadanie zapobiegać gromadzeniu się wody w słoiku. Powinien mieć około 5-6 centymetrów grubości.
- Następnie wsyp węgiel aktywny. Ma on zapobiec gniciu twoich roślin. Najlepiej sprawdzi się ten w proszku. Dostępny jest w każdym sklepie, markecie czy aptece i kosztuje zaledwie 5-6 złotych.
- Czas na ziemię! Ile jej wsypać? To zależy od rodzaju słoika oraz wielkości twoich roślinek. Im większa roślina, tym większe korzenie, czyli większa ilość ziemi.
- Najpierw umieść w słoiku rośliny. Rób to bardzo delikatnie, zwłaszcza jeśli pracujesz z małymi kwiatkami oraz małym naczyniem. W razie potrzeby pomóż sobie długą pęsetą. Po tym pozostaje ci mech. Ułóż go według uznania, tam, gdzie wydaje ci się, że będzie pasował.
- Podlej i gotowe. Możesz cieszyć się lasem w słoiku. Co jednak z podlewaniem? W jaki sposób podlewać las w słoiku? Tutaj proces wygląda nieco inaczej niż w przypadku zwykłych kwiatów.
Las w słoiku, jak podlewać? Las w słoiku podlewanie
Wiele osób zastanawia się jak podlewać las w słoiku, ile wody jest potrzebne, jak to robić? Za pomocą spryskiwacza? Może niewielką ilość wylać wprost z konewki? Masz dwie możliwości: zraszanie lub pipeta. Przy roślinach zamkniętych w słoiku najważniejsza jest jednak ilość. Zbyt obfite podlanie może doprowadzić do gnicia roślin, jako że nadmiar wody nie ma gdzie uciec. W przypadku zwykłych kwiatów woda ucieka poprzez dziurki w doniczce, wprost do osłonki. Przy słoiku niestety nie ma takiej możliwości.
Jaką wodą więc podlewać? Najlepiej, aby była to przegotowana woda, oczywiście już po wystudzeniu. Optymalna częstotliwość podlewania lasu w słoiku to nawet trzy razy do roku. Wydaje ci się, że to rzadko? Wcale nie. Woda, którą tam wlejesz wciąż będzie w obiegu. Z pewnością zauważysz, że skrapla się na ściankach twojego naczynia i wraca do podłoża. Jeśli nie jesteś pewien, czy las w słoiku należy podlać, zwyczajnie włóż tam dłoń. Sprawdź, czy ziemia jest wilgotna. Jeśli jest zupełnie sucha, użyj pipety lub delikatnie spryskaj rośliny. W przypadku tej „dekoracji” mniej znaczy więcej! Gotowe, właśnie stworzyłeś swój własny las w słoiku.