skrzydłokwiat
fot.unsplash.com

Skrzydłokwiat jest bardzo łatwą w pielęgnacji rośliną, która świetnie sprawdzi się dla początkujących ogrodników. Nie oznacza to jednak, że nie ma swoich wymagań co do miejsca, częstotliwości podlewania oraz nawozu. Warto więc sprawdzić i umilić roślince życie w waszym domu, aby odwdzięczyła się pięknymi liśćmi i kwiatami. Sprawdźcie, jak pielęgnować skrzydłokwiat.

Jak pielęgnować skrzydłokwiat? Skrzydłokwiat kwitnienie

Skrzydłokwiat świetnie sprawdzi się dla początkujących ogrodników, sam przypomni o sobie, gdy zapomnicie o podlaniu go. Gdy ma zbyt sucho, opuszcza liście w dół, wy to zauważacie, biegniecie po konewkę, podlewacie i na drugi dzień roślinka jest już znów szczęśliwa, a liście wróciły na miejsce.

Pamiętajcie jednak, że skrzydłokwiat jest trujący! Jeśli macie w domu więc psa, kota, królika czy nawet małe dziecko, które specjalizuje się w pogryzaniu absolutnie wszystkiego – uważajcie. Najlepiej w tym celu zrezygnować z rośliny lub ustawić ją w miejscu, do którego nikt, poza wami, nie ma dostępu np. na szafie czy na wiszącym kwietniku, zawieszonym na karniszu od firanki.

skrzydłokwiat
fot.unsplash.com

Jaka ziemia dla skrzydłokwiatu? Najzwyklejsza, uniwersalna, dostępna w każdym sklepie za kilka złotych. Gdzie powinien stać skrzydłokwiat, aby zakwitł? Ten kwiat poradzi sobie zarówno w cieniu, jak i na słońcu, byle nie na bezpośrednim, gdzie mogą spalić mu się liście. Jeśli skrzydłokwiat dostanie za dużo światła, jego liście zżółkną i zbledną. Należy wtedy obciąć je np. nożyczkami i zmienić miejsce roślince, tak aby stała np. w półcieniu. Lubi on wilgotne podłoże i wysoką wilgotność powietrza. Temperatura idealna w mieszkaniu to 18-25°C. Co dalej? Jaki nawóz wybrać? Co z przesadzaniem, dzieleniem i rozmnażaniem? Spokojnie, wszystko wam wytłumaczymy.

Nawóz do skrzydłokwiatu. Czy można przesadzać kwitnący skrzydłokwiat?

Podczas wysokich temperatur, np. latem lub późną wiosną skrzydłokwiat warto podlewać 2-3 razy w tygodniu. Zimą oczywiście ograniczcie to do np. jednego razu w tygodniu. Dodatkowo skrzydłokwiat warto zraszać, najlepiej przegotowaną wodą. Przyda wam się do tego specjalny zraszacz (do kupienia np. w Auchanie za około 5 złotych) lub butelka z atomizerem np. po starym produkcie kosmetycznym czy środku czystości. Pamiętajcie jednak, aby dobrze ją wymyć.

Do skrzydłokwiatu nie sprawdzą się wszelakie nawozy, które zawierają wapno. Odpadają więc skorupki jajek, wyłożone na spodzie doniczki czy wymieszane z ziemią. Świetnie za to sprawdzą się fusy od kawy. W okresie kwitnienia możecie go nawozić specjalnym nawozem do kwiatów kwitnących lub biohummusem, który możecie stosować przez prawie cały rok.

Co robić jeśli skrzydłokwiat mimo wszystko nie kwitnie, z czego to wynika? Najpewniej powodem jest nieodpowiednia wilgotność powietrza. Warto o to zadbać, a dodatkowo nawozić go. Co kilka lat (3-4) należy także odmładzać roślinę. Robicie to oczywiście podczas przesadzania. Wtedy też pozyskujecie szczepki i dzielicie skrzydłokwiat na mniejsze części.

skrzydłokwiat
fot.unsplash.com

Jak podzielić skrzydłokwiat? Skrzydłokwiat rozmnażanie z liścia.

Szczepki, rozsadzanie czy dzielenie kwiatów to świetny sposób na domową dżunglę za małe pieniądze. Jak rozmnożyć skrzydłokwiat? Jak go przesadzać? Kiedy to robić? Wychowanie korzeni z odciętego liścia, może być ciężkie, choć zdecydowanie polecamy wam spróbować, nic to w końcu nie kosztuje. Zazwyczaj szczepki pozyskuje się podczas przesadzania rośliny.

Skrzydłokwiat przesadzacie na wiosnę, jednak dopiero wtedy, gdy nie mieści się on już w doniczce, nie co roku. Najlepiej w tym celu wyciągnąć ją z osłonki i zobaczyć czy korzenie nie wychodzą dołem, czy nie rozsadzają już wam plastiku. Wtedy delikatnie za pomocą nożyka i dużej ilości wody, musicie ją rozciąć i przesadzić kwiat. Podczas przesadzania możecie go oczywiście podzielić. Oddzielcie mniejsze listki z korzeniami od tych większych i posadźcie je w osobnych doniczkach, a te umieśćcie w cienistym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here