Rośliny to piękna dekoracja wnętrz. Sprawdzą się zarówno w stylu boho, jak i w minimalistycznym. Aby pięknie wyglądały, należy je regularnie podlewać, przesadzać i pielęgnować. Każda roślina ma inne wymagania, zatem warto dokładnie sprawdzić, czego oczekuje od swojego opiekuna.
Fikus – odmiany i występowanie
Fikus, zwany jest też często figowcem. W środowisku naturalnym występuje w tropikalnej Azji oraz Australii. Jakie są odmiany tej rośliny? Najpopularniejsza odmiana Fikusa to zdecydowanie Benjaminek. W domach często możecie także spotkać Fikusa sprężystego.
Fikus sprężysty swego czasu był bardzo popularny. Rósł, aż do sufitu, a gdy jego rozmiar był już za duży do mieszkania, obcinało się go, a obciętą część wsadzało do wody i tworzyło nowy kwiat. Zarówno Benjaminka, jak i Fikusa sprężystego możecie znaleźć w dwóch rodzajach. Pierwszy to ten standardowy z zielonymi liści, drugi natomiast ma liście biało-zielone.
Fikus doniczkowy – wymagania
Jakie wymagania ma fikus? Dla każdej rośliny są one zupełnie różne. Fikusy, zarówno Benjaminek jak i sprężysty, uwielbiają stałą temperaturę w okolicach 20 stopni. Powinny także stać w miejscach, w których mają dostęp do dużej ilości światła.
Wybierając odpowiednie miejsce dla fikusa, dobrze się zastanówcie. Powinno ono być ciepłe, nasłonecznione, a także z dala od przeciągów. Zmiana temperatury może całkowicie zabić wam roślinę. Warto także uwzględnić rozmiar. Fikus sprężysty rośnie jedynie w górę, natomiast Benjaminek może rozrastać się do bardzo pokaźnych rozmiarów. Na dłuższą metę nie sprawdzą się więc wiszące kwietniki czy półki.
Fikusa benjamina nie powinno się przestawiać. Niestety często po zmianie miejsca zrzuci on całkowicie liście i aby go zreanimować, będzie trzeba się sporo wysilić, a także nauczyć cierpliwości. Miejsce powinno więc być przemyślane i stałe.
Fikus – podlewanie
Każdy rodzaj fikusa uwielbia wodę. Latem powinno się je podlewać minimum dwa razy w tygodniu. Najlepiej robić to wieczorem, kiedy słońce już nie świeci lub zaczyna zachodzić. W okresie zimowym wystarczy podlać je raz na tydzień.
Najlepszym pokarmem dla fikusów jest przegotowana woda. Sprawdzi się ona nie tylko do podlewania, ale także do ocierania liści z kurzu i zraszania. O tych krokach nie wolno wam zapominać. Co jakiś czas możecie go również wkładać pod prysznic i „kąpać”.
Jaka ziemia do fikusa? Czym nawozić fikusa?
Ziemia również jest ważna. Powinna być ona żyzna oraz przepuszczalna, a dodatkowo wzbogacana raz w miesiącu odpowiednim nawozem. Jaki nawóz wybrać do fikusa, aby rósł pięknie i wysoko?
Najlepiej sprawdzi się nawóz, który jest wieloskładnikowy, a dodatkowo zawiera łatwo przyswajalne substancje odżywcze. Wystarczy niewielka ilość i wasza roślina będzie bardzo zadowolona z pielęgnacji, jaką od was utrzymuje.
Fikus – przesadzanie
Jak sami widzicie pielęgnacja fikusa, jest bardzo prosta, nic więc dziwnego, że od tylu lat gości w wielu domach i z dumą ozdabia salon czy sypialnię. Każdą roślinę musicie jednak przesadzać. W przypadku fikusów ten proces jest bardzo ważny. Kiedy to zrobić?
Fikus szybko rośnie, więc zmiana doniczki na większej jest koniecznością. Młode okazy powinno się przesadzać co rok, duże natomiast raz na kilka lat. Najlepiej, przy dorosłych okazach, sprawdzać ile miejsca pozostało korzeniom. Wystarczy, że wyciągnięcie doniczkę z osłonki, sprawdzicie, czy dziurkami od odpływu nie wychodzą już korzenie, a także czy doniczka nie jest już zdeformowana.
Fikus – rozmnażanie
Jak wiecie, prawie każdą roślinę jesteście w stanie rozmnożyć. Skrzydłokwiat wystarczy podzielić przy przesadzaniu, a na korzenie u Monstery poczekacie nawet kilka tygodni. Jak sytuacja wygląda w przypadku fikusów? Wszystko zależy od gatunku, który chcecie uszczuplić.
Fikusa Benjaminka możecie śmiało przycinać. Szczepki tworzycie w prosty sposób. Weźcie w dłoń nożyczki, utnijcie kilka gałązek i wsadźcie np. do słoika z wodą. Postawcie w słonecznym miejscu np. na parapecie i obserwujcie!
Fikusa sprężystego nie powinno się często ciąć, niezbyt on to lubi. Robicie więc to jedynie w ostateczności, czyli wtedy gdy rozmiar rośliny zaczyna przerastać wysokość waszych sufitów. W obu przypadkach konieczne jest jednak odcinanie suchych liści. O tym kroku absolutnie nie wolno wam zapomnieć.