Czy ślub to na pewno dobry pomysł
fot.unsplash.com

Wiele par po kilku latach czy nawet miesiącach związku zaczyna myśleć o ślubie. Kiedy on się odbędzie, jak będzie wyglądać suknia ślubna, a także czy to na pewno z tą osobą chcesz spędzić resztę życia? Choć mogłoby się wydawać, że ślub to tylko kawałek papierku, na którym trzeba złożyć podpis, wcale tak nie jest. Przed podjęciem takiej ważnej decyzji, należy spojrzeć na kilka czynników. Sprawdź sam, czy ślub to na pewno dobry pomysł?

Czy to na pewno odpowiedni partner? Jakie masz podejście do ślubu?

Najważniejszy jest partner lub partnerka. Często tkwimy w związkach z powodu przyzwyczajenia, strachu czy zwykłej potrzeby posiadania kogoś blisko, kto zawsze nam pomoże, przytuli, pocieszy czy zawiezie do pracy, gdy ucieknie nam autobus. Nie ma w tym nic złego, ani dziwnego, dopóki obie osoby wiedzą, jakie masz wobec nich oczekiwania. Oczywiście, miłość to jedno, ale spędzenie życia z drugą osobą to już sprawa nieco poważniejsza. Choć nikt nie broni wziąć wam rozwodu, jest to duża strata pieniędzy, które przecież mógłbyś wydać na coś lepszego.

Czy ślub to na pewno dobry pomysł
fot.unsplash.com

Wiele zależy od tego, jakie TY masz podejście do ślubu. Dla jednych będzie to dzień magiczny, niezapomniany, który na zawsze utknie im w pamięci, a dla innych to jedynie formalność w końcu i tak mieszkacie razem, żyjecie razem i razem płacicie za rachunki, czynsz czy wynajem. Niektórzy również nie odczuwają potrzeby brania ślubu, posiadania dzieci czy kupna własnego domku na wsi lub mieszkania w mieście i należy to oczywiście uszanować. Czy ślub to na pewno dobry pomysł? Jeśli wchodzisz w związek z osobą, której marzy się gromadka dzieci, a ty sam nie chcesz ich posiadać, tkwienie w takiej relacji może być dla was bardzo męczące. Zwłaszcza jeśli ani ty, ani twoja partnerka czy partner, nie zamierzacie zmieniać swojej decyzji.

Ślub na kredyt – czy to na pewno dobry pomysł?

Kolejnym aspektem, ale równie ważnym są finanse. Ślub w urzędzie to koszt około 200-250 złotych, jeśli jednak marzy wam się wesele na 100 osób, dekoracje, piękna suknia, garnitur, wycieczka na miesiąc miodowy itp. może szybko okazać się, że nie starczy wam pieniędzy. Często rodzice deklarują się z pomocą, ale także część młodych par próbuje sfinansować wesele z kopert. O ile rodzice czy teściowie sami postanowią wystąpić z propozycją, że pokryją koszta np. sali czy dekoracji – super. Proszenie ich o to czy wręcz oczekiwanie tego od nich, jest już mocno nieporządku. Opłacenie wesela z kopert brzmi super, jednak nie powinno się tego brać za „pewniaka”. Szybko może się okazać, że braknie wam funduszy i co wtedy?

Czy ślub to na pewno dobry pomysł
fot.unsplash.com

Na wesele najlepiej będzie odłożyć, nikt nie broni wam założyć specjalnego kajeciku czy notesu i tam po kolei spisywać kosztów, jakie was czekają. Wybierzcie wraz z narzeczoną czy narzeczonym wymarzone pierścionki, suknię ślubną, garnitur, auto, którym chcielibyście do kościoła czy urzędu pojechać i spiszcie każdą kwotę, nawet tą pozornie głupią. Nie zapominajcie także o sali, wyżywieniu, alkoholu i podziękowaniu dla gości czy dla rodziców.

Staż związku, a wspólne życie

Wiele osób ustawia sobie „limit”, który muszą przekroczyć wspólnie z partnerem, aby wziąć ślub. Wynika to z presji nie tylko rodziny, znajomych czy przyjaciół, ale także i całego świata. Ślub po kilku miesiącach znajomości, relacji czy chwilę po pojawieniu się dziecka, zwłaszcza tego nieplanowanego, może być odebrany różnie i możesz spotkać się z krytyką. Jeśli postanowiłeś „hajtnąć” się po kilku miesiącach, spodziewaj się pytań o ciążę, o dziecko. Nie wynikają one na pewno z chamstwa czy z chęci dogryzienia ci, a wyłącznie z troski. Ten schemat w naszym kraju jest powszechnie znany. Wpadka = ślub na szybko. Wcale nie musi tak jednak być.

Pamiętaj, że to ile jesteś ze swoją dziewczyną czy swoim chłopakiem nie ma absolutnie znaczenia. Nikt nie zabroni wam po tygodniu zamieszkać razem, po miesiącu adoptować psa lub kota czy przygarnąć szczeniaka, a po pięciu czy sześciu wziąć ślub, a następnie wspólny kredyt na domek na wsi i zacząć wspólnie uprawiać ogrodu warzywnego. Ta decyzja należy tylko i wyłącznie do was. Jeśli wiesz, że to właściwa osoba, właściwy moment i zwyczajnie chcesz to zrobić – do dzieła! Nie pozwól, aby strach przed reakcją twoich bliskich powstrzymał cię przed czymś co chcesz zrobić od dawna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here