przedopokój
fot.unsplash.com

Przedpokój to miejsce, w którym ciężko o porządek. Wchodzi się tam wprost z dworu, z brudnymi butami, mokrą kurtką czy kapiącym parasolem. Zazwyczaj także na przedpokoju zakładacie lub zdejmujecie szelki waszemu psiakowi, a ten radośnie merda mokrym ogonem w każdą stronę, otrzepuje się i idzie wprost na kanapę. Jak temu zaradzić? Jak utrzymać porządek w przedpokoju?

Jak utrzymać porządek w przedpokoju? Organizacja!

Utrzymanie porządku w przedpokoju wcale nie musi być trudne. Kluczem do sukcesu jest jednak organizacja i miejsce do przechowywania. Co zazwyczaj znajduje się w tym pomieszczeniu? Przede wszystkim buty, ale także kurtki, odzież na zimę/na lato, parasolki, siatki na zakupy, a także wiele innych. Gdzieś trzeba to przecież pomieścić.

Wymierzcie dokładnie swój przedpokój, jak duży on jest, ile miejsca macie, jaka przestrzeń może być zagospodarowana. Skupcie się na podziałach. Rzeczy typu kurtki zimowe, w sezonie letnim, mogą znajdować się wyżej, nawet w miejscu trudnodostępnym. Raz w roku przyniesiecie sobie drabinkę czy krzesełko i po nie sięgniecie. Kurtki, buty czy inne akcesoria (szaliki, rękawiczki, klucze, czapki, parasolki itp.) powinny być w zasięgu waszych rąk, unikniecie wtedy szukania ich i spóźnień do pracy czy szkoły.

przedopokój
fot.unsplash.com

Im mniej rzeczy, tym większy porządek

Zastanówcie się, co macie w swoim przedpokoju, a co faktycznie jest wam potrzebne. Jeśli macie wiele kurtek na wiosnę czy lato, a nosicie je sporadycznie, może warto przełożyć je do szafy w sypialni czy do garderoby. Ubrania zimowe mogą być w przedpokoju lub możecie je wrzucić np. na strych czy schować w specjalnych pojemnikach na pościel i wsunąć pod łóżko.

Świetnym rozwiązaniem będą także worki próżniowe. Mechanizm i działanie jest bardzo proste. Dostępne są one w wielu sklepach stacjonarnych, ale także w sieci. Kosztują zaledwie kilka złotych, a z pewnością zaoszczędzą wam dużo miejsca. Im mniej rzeczy, tym większa szansa na utrzymanie czystości.

Miejsce do przechowywania w przedpokoju. Szafa czy wieszak?

Gdzie pochować wszystkie przedmioty? Na klucze możecie zakupić specjalną skrzynkę. Dodatkowo do każdego kompletu warto doczepić brelok, najlepiej taki, który będzie wam łatwo zapamiętać. W ten sposób klucze nie tylko nie poplączą się ze sobą, ale będą łatwodostępne. W szafeczce na klucze możecie przykleić także małe karteczki z napisami takimi jak: dom, samochód, garaż, skrzynka na listy itp.

Ubrania takie jak kurtki czy bluzy możecie trzymać na wieszakach lub w szafie. Wybór należy do was, każdy z tych mebli ma swój plus i minus. Szafa jest zazwyczaj pakowna, a dodatkowo kurz czy inny brud nie będzie się odkładał na ubraniach. Wieszaki za to lepiej sprawdzą się podczas deszczu czy śniegu. Wieszacie kurtkę i spokojnie ona wyschnie. Wkładając ją do szafy, narażacie swoje ubrania na przykry zapach. Stęchlizna jest ciężka w usunięciu, co nie oznacza, że jest to zadanie niemożliwe, jednak po co robić sobie pod górkę?

Co jest ładniejsze? Zarówno szafa, jak i wieszak może pełnić nie tylko rolę praktyczną, ale także i dekoracyjną. Zamiast standardowego wieszaka stojącego, możecie zamontować kij. Tak, kij. Wybierzcie się na spacer do lasu i znajdźcie duży kijek. Oczyśćcie go z kory i dobrze wysuszcie np. kładąc koło kominka, czy kaloryfera. Gdy jest on już suchy, zabezpieczcie go woskiem lub np. bejcą. Od sufitu wieszacie dwa haczyki, a następnie za pomocą linki wieszacie patyk. Na patyku układacie wieszaki i gotowe. Możecie dodatkowo wkręcić małe wkręty, tak aby każdy wieszak miał swoją przegródkę.

przedopokój
fot.unsplash.com

DIY – miejsce na buty

Buty również trzeba gdzieś przechowywać. W okresie letnim lub w przypadku obuwia, które nosicie okazyjnie, świetnie sprawdzi się szafka na buty czy komoda. Jeśli jednak wyszliście na spacer z psiakiem, a na dworze szalała ulewa, wkładając do niej obuwie, narobicie sobie jedynie więcej sprzątania. Jak temu zaradzić? Oczywiście możecie je odłożyć np. na dywanik lub szmatkę, jednak jest także lepsza opcja.

Przygotujcie kilka listewek oraz deseczkę. Obudujcie deskę z każdej strony listewkami lub mniejszymi kawałkami drewna. Zabezpieczcie całość za pomocą bejcy lub wosku, a do środka włóżcie matę, najlepiej taką ze sklepu budowlanego, która nie przecieknie i będzie wodoodporna. Wsypcie następnie kamyki. Znajdziecie je również w sklepach budowlanych, kosztują tam zaledwie kilka złotych. Gotowe! Teraz mokre obuwie ma swoje miejsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here