Kennel klatka
fot.unsplasm

Kennel klatka często budzi dużą dawkę emocji. Wiele osób po zobaczeniu takiego miejsca burzy się, mówiąc „ja bym psa nigdy nie zamknął w klatce, to nie królik”. Ma to oczywiście pewien sens, jednak takie stwierdzenia wynikają często w niewiedzy. Klatka dla psa to nie tylko świetne urządzenie treningowe, ale także osobny „pokój” waszego pupila.

Kennel klatka – czemu służy?

Aby psiak nie wył, gdy pozostaje sam w domu, warto wprowadzić klatkę kennelową. To narzędzie treningowe nie ma absolutnie żadnych minusów, może poza wyglądem. Dla psa jest jednak całkowitym rajem. Zapewne znacie lub słyszeliście o psach, które strasznie płaczą, gdy właściciel wyjdzie z domu np. do pracy czy na zakupy. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to oczywiście z tęsknoty. Psiak został sam jak palec w tak wielkim domu! Warto ograniczyć mu tę przestrzeń zamykając drzwi lub korzystając z takiego właśnie kojca.

Kennel klatka sprawdzi się także dla psiaków, które nie przepadają za obcymi. Jeśli ktoś przychodzi do was z wizytacją, pies zawsze może pójść „do siebie”, gdy ma dość ludzi łażących po jego domu. Taka sama sytuacja jest w momencie w którym macie w domu kilka zwierząt, a wszystkie biegają luzem. Mowa tu oczywiście o drugim psie, kocie czy króliku bezklatkowym. Psiak, jeśli ma dość, udaje się do klatki i tam odpoczywa.

Kennel klatka
fot.unsplash.com

Kennel klatka – główne zasady

Kennel klatka to jednak nie taka sielanka. Należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jakich?

  • Pies nie powinien być tam zamykany za karę. To nie jest karny jeżyk czy miejsce, w którym psiak ma przemyśleć swoje zachowanie.
  • Psa nie wpychacie tam na siłę. Przystosowanie psiaka do takiej klatki jest często skomplikowane i bardzo długotrwałe, zatem nie wolno wam absolutnie od razu na siłę wsadzać tam pupila.
  • Do klatki nikt inny nie ma wstępu. Nawet jeśli macie w domu inne zwierze i wasz psiak się z nim uwielbia, nie wolno mu wejść do jego miejsca. Podobna sytuacja jest z dziećmi. Często właściciele psiaków wrzucają zdjęcia, jak ich pociechy siedzą razem ze zwierzęciem w klatce. Absolutnie nie powinno tak być!
  • Klatka nie powinna stać w najczęściej uczęszczanym miejscu, ale także nie może znajdować się w pokoju, do którego nikt nie chodzi. Wiele osób decyduje się na umieszczenie klatki w sypialni i ten pomysł ma najwięcej sensu. Nie kładźcie jej jednak na przedpokoju czy w salonie, jeśli często przyjmujecie gości. Pustego pokoju również nie przerabiajcie na pokój psa. Nie będzie on chciał tam przebywać, jeśli ma cały czas siedzieć sam.
  • Przeprowadźcie odpowiedni trening. 

Kennel klatka – jak przyzwyczaić psa do klatki?

Przyzwyczajenie psa do kennel klatki to bardzo długi proces, który od obu stron, czyli od was i od pupila będzie wymagał dużo pracy i cierpliwości. Musicie najpierw oswoić psa z nowym „meblem” w waszym domu, zwłaszcza jeśli będzie on się bał. Dopiero z czasem nagradzacie psa przy każdej inspekcji tego dziwnego, niespotykanego miejsca. Następnym krokiem jest zachęcenie psa do wejścia. Dopiero gdy sam wejdzie i postoi czy posiedzi tam chwilę, możecie zacząć go w środku karmić.

Kennel klatka
fot.unsplash.com

Podczas karmienia zamykacie, a właściwie przymykacie drzwiczki. Gdy pies zacznie już chętnie wchodzić do środka np. na komendę „do siebie” czy „na miejsce”, możecie go zamknąć. Początkowo odchodzicie jedynie o kilka kroków, z czasem do innego pokoju czy poza zasięg wzroku psa. Dopiero gdy dojdziecie do perfekcji, możecie zacząć wychodzić z domu. W początkowych fazach zaledwie na kilkanaście czy kilkadziesiąt sekund, z czasem wydłużacie czas pobytu, aż do np. 9 godzin kiedy jesteście w pracy.

Oczywiście na każdym etapie przystosowania psa do klatki kennelowej, nagradzacie go bardzo dużą ilością smakołyków, głaskania i miłych słów. Tego zachowania absolutnie nie wolno wam pominąć. Klatka jest dla psa niejako nagrodą, miejscem do wyciszenia i relaksu, a nie karą. Nie karcie psa, odsyłając go na miejsce gdy przeszkadza wam w sprzątaniu. Wyślijcie go do klatki, zanim zaczniecie np. myć podłogę, a gdy ta wyschnie wypuście go i nagródźcie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here