fot.unsplash.com

Telefon komórkowy towarzyszy nam absolutnie wszędzie. Zabieramy go ze sobą do pracy, do łazienki, przeglądamy social media gdy nam się nudzi, gramy przed snem w gry, słuchamy z niego książki, oglądamy filmiki, seriale czy też cykamy fotki na instagram. Niestety, często zanim się zorientujemy, jesteśmy od niego całkowicie uzależnieni, a gdy przez przypadek zostawimy go w domu, czujemy się co najmniej tak, jakbyśmy wyszli bez głowy. Jak temu zaradzić?

Do czego tak naprawdę wykorzystujemy telefon komórkowy?

Za pomocą telefonu komórkowego możemy skontaktować się z rodziną, złożyć życzenia babci czy też poplotkować z koleżanką, z którą aktualnie ciężko nam się spotkać z powodu braku czasu czy po prostu chęci. To jednak nie wszystko. Telefon służy nam także jako mapa podczas podroży, nawet tej do sklepu. Na telefonie gramy w gry, słuchamy muzyki czy oglądamy ulubione filmy i seriale. Nie ma w tym absolutnie nic złego, jednak niestety nie możemy się od niego uzależniać w stu procentach.

Ile razy scrollowałaś Facebooka lub Instagrama absolutnie bez celu? Niby nie ma tam nic ciekawego, a jakoś i tak jesteśmy w stanie spędzić na nim wiele godzin absolutnie bez żadnej potrzeby czy chęci. Z czego to wynika? Telefon mamy zawsze pod ręką. Aby go przejrzeć, nie potrzebujemy się ruszać, wstawać czy na dobrą sprawę zmieniać pozycji. Odchodzi się już od czytania książek przed snem, teraz gramy w gry. Zamiast przytulić się do drugiej połówki, obie osoby sprawdzają nowe trendy na Tik Toku lub oglądają głupie filmiki na Youtubie.

fot.unsplash.com

Spędź dzień bez telefonu, czyli jednodniowy detoks

Jednodniowy detoks od telefonu to naprawdę świetna sprawa. Zapewne bardzo szybko zorientujesz się jak mocno przykleiłaś się do tego urządzenia. Nie twierdzimy, że będzie łatwo bo z pewnością nie będzie, warto jednak taką czynność powtarzać co kilka dni czy nawet przez cały tydzień co kilka miesięcy. Jeśli planujesz odizolować się od telefonu na dłużej poinformuj o tym swoich bliskich, tak aby wiedzieli co się dzieje i nie musieli się martwić, że coś ci się stało.

Telefon najlepiej wsadź do pudełka, a te zamknij szczelnie w szafie. Możesz także wyłączyć go lub poczekać aż się wyładuje i ładowarkę zanieść np. do samochodu. Telefon schowany, ale co dalej? Co właściwie teraz masz robić? Usiąść przed telewizorem? Odpalić laptopa i tam skorzystać z Facebooka? Nie, absolutnie nie. Jest wiele ciekawszych rzeczy do robienia, niż gapienie się w ekran telefonu, laptopa czy też telewizora.

Co robić bez telefonu, czyli jak się nie nudzić we własnym domu

Teraz gdy telefonu brak zapewne bardzo szybko odczujesz, że zaczyna ci się nudzić. Spędzenie dnia bez telefonu to jednak świetny moment na przeczytanie tej książki, która od dawna leży na szafce bo wcześniej nie miałaś na nią czasu. Urządź sobie dzień spa we własnym domu, sprawdź, czy aby na pewno każda szafka jest posprzątana i zorganizowana. Otwórz szafę i wypróbuj kilka lub kilkanaście kreacji. Może te spodnie dresowe będą wyglądać dobrze, gdy zestawisz je ze szpilkami i elegancką koszulą?

fot.unsplash.com

Możliwości jest naprawdę sporo, musisz jedynie lekko się wysilić. Z pewnością nie raz w ciągu dnia będzie cię ciągnąć do tego diabelskiego urządzenia. Na pewno będziesz się zastanawiała co słychać u twoich przyjaciół czy ulubionych gwiazd z dużego ekranu. Pamiętaj jednak, że twojego życia nikt nie przeżyje za ciebie. Stwórz wspomnienia, które będziesz miała wyłącznie w swojej głowie, a nie na Instagramie. Wybierz się na wycieczkę i nie rób zdjęć. Usiądź, napawaj się widokiem. Napij się wody i po prostu zrelaksuj się. Spędź czas ze swoją drugą połówką. Zaskocz ją ciekawym nowym daniem, spróbuj samodzielnie upiec chleb z przepisu z tej starej książki, którą kiedyś dała ci mama przy wyprowadzce z domu rodzinnego. Zacznij działać!

Taki detoks możesz powtarzać tak często jak masz na to ochotę, ale także wtedy gdy masz do zrobienia konkretną czynność jak np. praca czy sprzątanie. Odłóż telefon i zacznij pracować. Nic nie będzie cię rozpraszać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here