W twoim życiu ma pojawić się malutki, przesłodki i puchaty szczeniak? Prawdziwy z ciebie szczęściarz! Niestety psiak to nie tylko przytulanie i bezwarunkowa miłość, ale także obowiązki i koszta. Jeśli mieszkanie już odpowiednio przygotowałeś, czas na zakup wyprawki. Co powinno się w niej znaleźć i ile za to wszystko zapłacisz? Odpowiadamy!
Co kupić dla psa na początek? Wyprawka dla szczenięcia – karma i akcesoria
Zacznijmy od najważniejszego, czyli od karmy. Jaką wybrać? Oczywiście zwracajcie w sklepie uwagę nie tylko na napis „junior” czy „puppy”, co oznacza, że karma dedykowana jest dla maluchów, ale także na skład. Psy to mięsożercy, tylko i wyłącznie. Choć kawałek marchewki, który spadł rodzicom podczas gotowania czy suchy chleb pozostawiony na talerzu od czasu do czasu nie powinien mu zaszkodzić, takie sytuacje powinno się minimalizować do zera. Im mniej szczeniak zje innych produktów, tym lepiej dla niego. Wybór między suchą a mokrą karmą należy do was i do waszego psiaka.
Na początek warto jednak zakupić tę samą karmę, którą jadł wasz pies u hodowcy, w schronisku czy u poprzednich właścicieli. Stopniowo przechodzicie na waszą karmę. Jak to zrobić? Pierwszy dzień dajecie odrobinę nowej karmy, a każdego następnego dodajecie więcej, równocześnie zmniejszając poprzednią markę pożywienia. Dlaczego jest to tak ważne? U szczeniaków biegunka może być nawet śmiertelna. Taki maluch bardzo szybko się odwodni, znacznie szybciej niż psiak dorosły. Może się okazać, że podczas gdy wy będziecie w pracy psiak zwyczajnie odejdzie z tego świata. Nie warto więc ryzykować.
Jaką karmę kupić? Wybór zależny jest od składu, ale także i ceny. Dobrymi, ale tanimi karmami jest np. Britt Care, Butchers czy Dolina Noteci. Absolutnie omijajcie karmy marek: Pedigree, Chappi, Royal, Darlings itp. Nie zapominajcie także o akcesoriach, czyli miskach. W przypadku szczeniaków dobrze zainwestować w specjalną miskę spowalniającą jedzenie. Często takie maluchy nie znają oporu i będą jadły w bardzo szybkim tempie, co może niestety skończyć się zadławieniem. Dostęp do wody maluch powinien mieć zawsze. Wybór misek należy już do was. Możecie kupić te drogie lub te najtańsze. Zdecydowanie jednak lepszą opcją będą miski ceramiczne. Są nieco cięższe zatem psiak nie będzie ich przenosił czy nimi rzucał. Ważne jednak, aby miały na spodzie gumkę, która zabezpieczy miski przed poruszaniem się. Możecie także coś takiego wykonać sami przy pomocy kleju na gorąco. Wystarczy odrobinę nałożyć na spod naczynia, odczekać aż wyschnie i gotowe!
Wyprawka dla szczenięcia – zestaw spacerowy
Pies poza jedzeniem oczywiście potrzebuje także wychodzić na spacery. Szelki wydają się być bezpieczniejszą opcją, prawda? Psiak tak łatwo z nich nie wyjdzie. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie dla malucha. Pamiętaj, że on wciąż rośnie, a szelki ograniczają nieco jego mięśnie i ruchy. Przy małym psiaku postaw więc na obrożę, a z czasem, gdy będzie on już dorosły i przestanie rosnąć, możesz zakupić mu szelki, najlepiej typu guard.
Czas na smycz. Im dłuższa, tym lepsza. Nie stawiaj na smycze wyciągane, bardzo szybko nauczysz swojego psa, że aby dostać się w miejsce, które go zainteresowało np. zapachem, wystarczy mocniej pociągnąć. Z czasem zauważysz, że pies ciągnie przez cały spacer. Postaw więc na smycz przepinaną, najlepiej dwumetrową. Nie będziesz musiał wchodzić za psiakiem na trawnik czy w krzaki, a dodatkowo możesz ją przewiązać sobie np. w pasie czy skrócić w miejscu publicznym lub zatłoczonym.
Warto także zakupić od razu specjalną linkę treningową. Najlepiej taką 5 lub 10 metrów. Nauczysz dzięki niej psiaka, aby do ciebie wracał na spacerach, ale wciąż pozostanie on bezpieczny. Na takiej lince może biegać np. na polanie czy w lesie, a nadal masz malucha pod kontrolą. Gdy ją puścić, złapanie jej gdy pies ucieka nie jest trudne. Zawsze możesz na niej stanąć butem i zablokować szczeniaka, gdy postanowi pogonić np. za zwierzyną.