Marzy ci się powrót do domu z pracy i relaks przed kanapą? Nic w tym dziwnego. Obowiązki jednak wołają cię z każdych stron. Brudne naczynia rozpaczliwie leżą w zlewie, psiak przypomina o spacerze, a kosz na pranie, aż pęka od nadmiaru ubrań. Mobilizujesz się więc do pracy, a gdy już skończyłaś, patrzysz na zegarek i co? Czas położyć się do snu, w końcu jutro czeka cię kolejny dzień, pełen wrażeń, pracy i jeszcze raz pracy. Mamy na to rozwiązanie! Przedstawiamy ci pomysły na oszczędzanie czasu w domu, już dziś wprowadź je w swoje życie.
Wyrób sobie zdrowe nawyki, czyli harmonogram sprzątania
Bardzo przydatnym narzędziem będzie dla ciebie harmonogram sprzątania. Co on właściwie oznacza i co w sobie zawiera? Jest to prosta lista rzeczy, które powinny zostać wykonane np. codziennie lub co kilka dni, raz na miesiąc czy nawet raz na rok. W ten sposób możesz rozłożyć sobie sprzątanie na tzw. serie, a nie będziesz musiała cały weekend latać z mopem i odkurzaczem. Jedną z najważniejszych zasad jest oczywiście odkładanie wszystkiego na swoje miejsce.
Czytałaś wieczorem książkę? Po skończonej lekturze odłóż ją na regał. Naczynia od razu włóż do zmywarki, a resztki z obiadu przełóż do pojemnika i umieść go w lodówce. Popsute warzywa, owoce czy inne produkty wyrzuć lub odłóż na kompostownik. Śmieci segreguj od razu, a nie wrzucaj wszystkiego do jednego worka, tylko po to, aby później w nich grzebać, gdy śmieciarka już wjeżdża na twoją ulicę.
Zaplanuj nie tylko zakupy, ale i posiłki na cały tydzień
Na zakupach potrafimy spędzić nawet kilka godzin, także tych jedzeniowych. Cały proces może z pewnością was wykończyć. Nie tylko trzeba wstać, ubrać się, uszykować, ale także i sporządzić listę zakupów, zapakować się do samochodu, wrócić się jednak, bo zapomnieliśmy toreb, a przecież nie będziemy płacić za te plastikowe, a następnie dojechać na miejsce, znaleźć lukę na parkingu. Po powrocie do domu, na samą myśl o rozpakowywaniu czy gotowaniu robi się nam niedobrze. Jak tego uniknąć? Poświeć kilka minut, raz w tygodniu na przeglądnięcie gazetek, a także lodówki. Sprawdź czego ci brakuje, a następnie porównaj ceny w kilku sklepach. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie tego czasu będzie zapisywanie na bieżąco np. na kartce, która wisi na lodówce, co należy kupić, co się skończyło lub zaraz skończy. Gazetki przeglądaj na bieżąco, jeśli nie ma w nich nic interesującego, od razu je wyrzuć lub odłóż na makularutę jeśli np. segregujesz śmieci.
Samo gotowanie pójdzie ci sprawniej, jeśli zaplanujesz posiłki dla całej rodziny na tydzień. Możesz oczywiście także je przyrządzić i zapakować do pojemników czy pudełek, jednak tutaj raczej polecamy 2-3 dni, a nie 7. Przecież nie chcesz jeść 7-dniowego mięsa, prawda? Zaplanowanie posiłków, nie tylko uchroni cię przed nadmiernymi zakupami, ale także pozwoli ci na zaoszczędzenie sporo czasu, gdy np. zastanawiasz się co ugotować lub na ostatnią chwilę biegniesz do osiedlowego sklepiku po mleko czy pomidora. Dodatkowo zmniejszysz marnowanie żywności, o której całkowicie zapomniałaś lub zwyczajnie nie miałaś na nią ochoty przez kilkanaście dni.
Multitasking, czyli podzielność uwagi. Wykonuj kilka rzeczy w tym samym czasie
Dzwoni do ciebie mama czy przyjaciółka na plotki? Wrzuć ją na głośnik. W tym czasie możesz przecież skończyć zmywać naczynia, przygotować obiad, wyciągnąć pranie z pralki, rozwiesić je, przeprasować czy nawet zmyć podłogę. Dobrą alternatywą będzie także zestaw głośnomówiący lub po prostu słuchawki bezprzewodowe i telefon w kieszeni spodni czy specjalnym futerale, takim jak do biegania. Polecamy tę opcję dla osób, które dużo rozmawiają przez telefon i wprost nie mogą się doczekać najnowszych plotek, porad czy też informacji od osoby po drugiej stronie słuchawki.
Musisz zrobić obiad? Pokrój warzywa, a w tym czasie już przysmaż mięso. Pies nagle zgłodniał? Dołóż mu jedzenia czy napełnij zmywarkę brudnymi naczyniami. Wiele czynności możesz robić w tym samym czasie, co oznacza, że pójdzie ci to znacznie sprawniej i szybciej, a jednocześnie zaoszczędzisz czas.