Wiele osób przy decyzji o adopcji lub kupnie psiaka nie bierze pod uwagę jednego, bardzo ważnego aspektu, mianowicie mowa oczywiście o sprzątaniu. Psiak zrzuca sierść właściwie cały rok, a poza tym biega, skacze, tarza się w kałużach, kopie dołki w ogrodzie czy też za szczeniaka, sika absolutnie wszędzie i średnio co 2 godziny pojawia się plama moczu na naszej podłodze. Czy da się w jakikolwiek sposób od tego uchronić? Czy pies w domu musi oznaczać wieczny bałagan? Wcale nie!
Adopcja lub kupno psa, a obowiązki domowe
Należy pamiętać, że pies to obowiązek na wiele lat. Nie tylko należy go karmić, czesać, kupować karmę, zabierać do weterynarza czy uczyć komend, ale także i po nim sprzątać. Psiaki wprost kochają podwórko, zarówno te swoje jak i te, które poznają na spacerach. Żadne błoto czy kałuża nie jest im obce, a w końcu jak zabronić, jak odbierają z tego taką radość, prawda? Kąpanie psa to nie lada wyzwanie, więc właściciele czworonogów robią to jedynie w ostateczności, co akurat jest dla pupila bardzo dobre. Czy posiadanie pod dachem czworonoga zawsze będzie oznaczało nieporządek, bałagan i brudną podłogę?
Z jednej strony – tak, znów z innej, absolutnie nie. Wiele zależy od ciebie. Szczeniaka musisz wyprowadzać średnio co dwie godziny, po każdej zabawie, spaniu, drzemce, jedzeniu czy piciu. Bywa tak, że wrócicie ze spaceru, a on pójdzie się napić i znów trzeba z nim wyjść. Choć oczywiście bywa to irytujące, nie ma na to żadnego innego sposobu. I tak zdarzy mu się nasikać na podłogę, zapewne nie raz. Możesz oczywiście wyłożyć maty do sikania, jednak psiak, zanim ogarnie do czego służą to z pewnością nie raz nasika tuż obok niej. W takiej sytuacji konieczne jest mycie podłóg, nawet kilka razy dziennie i nie ma możliwości, aby to obejść. Oczywiście nie myjesz całego domu, a jedynie fragment, w którym psiak załatwił swoją potrzebę.
Szczeniak, a dorosły pies – różnice w ilości sprzątania
Przy dorosłym psie ten problem zazwyczaj nie występuje, nie oznacza to jednak, że w twoim domu zapanuje całkowity ład, jednak nie tylko pies ma na to wpływ. Często zrzucamy winę na psa, „A bo wrócił ze spaceru i ubrudził podłogę, masakra z nim„, gdy tak naprawdę to nam nie chciało się jej umyć przez ostatnie kilka dni czy nawet tygodni. Oczywiście psiak = więcej sprzątania, jednak na taki obowiązek musisz być przygotowana, jeśli pod twoim dachem ma się pojawić nowy, psi członek rodziny.
Wiele zależy od charakteru twojego psa. Jeśli jest on starszy, a wciąż mentalnie zachowuje się jak maleństwo, wcale nie oznacza to, że pod twoją nieobecność będzie grzeczny czy też nie nasika ci w domu. Aby znaleźć złote rozwiązanie, musisz ustalić sama ze sobą pewne kwestie. Psiak wraca brudny ze spaceru? Przenieś go od razu do łazienki lub też jeśli masz domek jednorodzinny, pozostaw go na ogrodzie i udaj się po wiaderko i szmatkę. W przedpokoju powieś sobie ręcznik, którym możesz mu wycierać łapki. Zanim zaczniesz kąpać psa, okryj kanapę kocem lub od razu oducz go wskakiwania na nią, do reszty trzeba się po prostu przyzwyczaić.
Jak zapanować nad bałaganem przy szczeniaku?
Przy szczeniakach problem jest znacznie większy niż w przypadku dorosłego psa. Sikają one co chwilę, a w pozostały czas albo śpią, albo szukają czegoś co mogą zrzucić, ugryźć, przegryźć czy też zwyczajnie popsuć. Ważne więc, aby przed przybyciem do domu malucha pozabezpieczać swoje kwiaty, kable, dywany i inne. To, co możesz – schowaj np. do garażu czy na strych, a resztę przełóż w miejsca niedostępne dla malucha (na szafkę, na wysoką półkę itp.). Na sikanie nie ma jednej prostej rady. Ta kwestia jest zależna od psiaka, jako że każdy jest zupełnie inny. Jedne uczą się bardzo szybko, inne już nieco gorzej. Musisz się po prostu przez ten czas przemęczyć.
Aby uchronić swój dom przed całkowitą dewastacją, warto zainwestować w kennel klatkę. Jest to bardzo fajne, choć nieco skomplikowane, narzędzie treningowe, które nie tylko wyciszy twojego psiaka, ale także i uniemożliwi mu destrukcję twoich mebli, kanapy czy też podłóg. Nie możesz jednak jednego dnia kupić klatki, a drugiego zamknąć w niej malucha na kilka czy nawet kilkanaście godzin. Konieczny jest odpowiedni trening, wprowadzenie, a także i stopniowe przyzwyczajanie psa, zanim więc podejmiesz taką decyzję, doinformuj się lub nawet dopytaj behawiorysty.