Jak uchronić trawnik przed psem
fot.usnsplash

Jednym z największych plusów mieszkania w domku jednorodzinnym jest własny ogródek. Możesz na nim hodować warzywa, owoce, robić grilla ze znajomymi czy nawet postawić basen na upalne dni. Jak w tym wszystkim odnajdzie się jednak psiak? Często mówi się, że ładny ogród oraz pies nie idą w parze. Czy jest tak naprawdę? Rozwiewamy wszelakie wątpliwości oraz doradzamy, jak uchronić trawnik przed psiakiem. Spokojnie, nie będzie to trudne.

Do niektórych kwestii musisz się przyzwyczaić, czyli wydeptane ścieżki oraz psie odchody

Mając pod swoim dachem psa musisz przyzwyczaić się do wielu istotnych kwestii. Jedną z nich jest np. wydeptany trawnik. Psiaki bardzo często poruszają się jedną i tą samą ścieżką, również w ogrodzie. Najczęściej jest to przy tujach czy płocie. Z pewnością zauważysz, że w tamtym miejscu trawa nie rośnie. Jak temu zaradzić? Zaakceptować i zaaranżować to miejsce jako psi deptak. Możesz tam wysypać ozdobne kamyki lub wyłożyć większe, płaskie kamienie. Stwórz z tej wydeptanej ścieżki ozdobę, a będzie ona wyglądać naprawdę pięknie.

Psiak w ogrodzie = odchody. Większość właścicieli psów, stara się nauczyć swoich pupili, aby ci przysłowiową „dwójkę” załatwiali poza posesją, czyli np. podczas spaceru. O ile jest to możliwe, skorzystaj z takiego rozwiązania. Nie każdy pies jednak będzie się chciał tego trzymać. W końcu, po co ma gdzieś chodzić, jeśli cała posesja jest toaletą? Staraj się więc na bieżąco zbierać wszelakie nieczystości. Możesz wyrzucać je do odpadów bio, jeśli segregujesz śmieci, do kanalizacji lub na kompostownik. Możliwości jest naprawdę sporo. Postaw na tą, która będzie dla ciebie najwygodniejsza.

Jak uchronić trawnik przed psem
fot.unsplash

Ochroń swoje uprawy, przed psem niszczycielem

Jeśli sadzisz w swoim ogrodzie np. warzywa, owoce czy zioła, upewnij się, że są one dobrze chronione przed twoim psiakiem. Jak to zrobić? Możliwości jest naprawdę sporo. Możesz zastosować specjalne odstraszacze, które wydają dźwięki, niesłyszalne dla ludzkiego ucha lub tez postawić na najzwyklejszy standardowy płotek. Większość psów widząc nawet niewielki płot podda się, choć z pewnością znajdą się też takie, które potraktują to jako wyzwanie.

Zorganizuj psu, jego własny ogród, czyli jak stworzyć psią strefę

Ciekawym rozwiązaniem dla osób, które dysponują dużym ogrodem czy działką, jest wydzielenie psu jego własnej strefy. Może być to naprawdę sporych rozmiarów kojec lub po prostu teren otoczony płotem czy też siatką. Taka strefa może być naprawdę wspaniałym miejscem dla twojego czworonoga. Zwłaszcza jeśli wysypiesz ją np. piaskiem i będzie on mógł kopać dołki do woli, a pani wcale na niego nie krzyczy! W przypadku, w którym decydujesz się na takie rozwiązanie, nie zapomnij jednak o zadaszeniu oraz miskach z wodą, aby mógł się on ochłodzić w upalną pogodę.

Jak uchronić trawnik przed psem
fot.unsplash

Zainwestuj w dobrej jakości trawnik, unikniesz wielu problemów

Kluczem do sukcesu jest tak naprawdę postawienie na odpowiedni rodzaj trawnika. Który najlepiej się sprawdzi? Ten piłkarski. Murawa oczywiście jest wytrzymała, w końcu biega na niej 22 facetów, a podeszwy ich butów, nie do końca wpływają na nią dobrze. Mimo to boiska wyglądają idealnie. Zdecyduj więc, czy chcesz wysiać trawę na nowo. Wtedy konieczne będzie skoszenie poprzedniej, przekopanie jej, wyrwanie chwastów, oczyszczenie z wszelakich nieczystości, podlanie, nawożenie, wysianie, kolejne podlanie i czekanie.

Dobrym rozwiązaniem może być także piłkarska trawa w rolkach. Tę wystarczy wyłożyć na wcześniej przygotowane podłoże i gotowe. Efekt jest natychmiastowy! Wybór oczywiście finalnie należy do ciebie. Na każdy ogród musisz mieć pomysł. Zacznij więc od inspiracji. Przeglądaj zdjęcia w magazynach, załóż sobie konto na Pintereście. Popytaj okolicznych sąsiadów, znajomych czy rodzinę. Weź kartkę i długopis oraz rozplanuj wszystko, tak aby miało to ręce i nogi. Nie wykluczaj psiaka całkowicie z ogródka, postaw na kompromis. Wytrenuj go, tak aby nie chodził w konkretne miejsca. Może to trochę potrwać, ale z pewnością będzie to dobra „inwestycja”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here