Jak urządzić kawalerkę
fot.unsplash.com

Kawalerka to jednocześnie zbawienie, jak i wiele kłopotu. Fakt, sprząta się ją szybko, a mycie podłóg zajmuje jedynie kilka minut. Większy problem niestety jest z rozstawieniem mebli, a także dekoracjami. Na jakie rozwiązania się zdecydować? Co będzie nie tylko ładne, ale także i funkcjonalne? Podpowiadamy! 

Jak urządzić kawalerkę? Mała przestrzeń a dodatki do domu

Wiele zależy od metrażu, a także układu twojej kawalerki. W przypadku aneksu kuchennego przestrzeń będzie wyglądać na większą, jednak konieczny jest porządek w kuchni. Goście, czy nawet ty sam, będą widzieć nieumyty talerz, brudną lodówkę czy otwartą zmywarkę. Mimo większej przestrzeni, a przynajmniej takiego odczucia, wiele osób ma problem z rozstawieniem mebli. Jak umieścić kanapę? Z pewnością nie chcesz ciągle patrzeć na szafki kuchenne, nawet jeśli są one piękne, a na górze zamontowałeś półki.

Jak urządzić kawalerkę
fot.unsplash.com

Wiele osób sądzi, że mała przestrzeń zabrania dodatków do domu, a przecież bez nich mieszkanie wydaje się być puste. Jak to więc pogodzić? Najlepiej podejść do sprawy z umiarem. Dywan, poduszki ozdobne czy kocyk rzucony niedbale na łóżko, czy kanapę również może być dodatkiem. Kwiaty wiszące na karniszu również dodadzą nieco koloru i życia w twoje wnętrze, a dodatkowo będą pełniły funkcję zasłony przed ciekawskimi sąsiadami. Jeśli masz szafkę lub blat i chcesz na niej coś położyć – zrób to. Chcesz powiesić grafikę na ścianę? Do dzieła! Nie przesadzaj jednak z nadmiernymi dekoracjami, które następnie musisz ściągać i przekładać, aby np. zjeść obiad, rozłożyć kanapę itp.

Miejsce do przechowywania a mały metraż. Jakie meble kupić do kawalerki?

W przypadku mieszkania, które wynajmujesz np. na studia jest nieco większy problem. Nie zawsze możesz pozbyć się mebli, a metraż mieszkania nie pozwala na zakup nowych. Oglądając więc lokale na wynajem zwróć uwagę na miejsce do przechowywania. Często spotyka się pięknie urządzone kawalerki, które wprost zachęcają do podpisania umowy i przyniesienia rzeczy, szybko jednak się okazuje, że jedna szafa i to jeszcze z szufladami nikomu nie wystarczy i nie ma w tym nic dziwnego.

Jak urządzić kawalerkę
fot.unsplash.com

Kluczem do sukcesu jest więc miejsce do przechowywania, ale jednocześnie szafa, która nie zagraci ci całkowicie przestrzeni. Odpadają więc stare masywne meblościanki, a także wszelakie PRLowskie szafy. Na jakie kolory i meble więc stawiać? Zdecyduj się na jasne kolory, a także meble na wysokich nóżkach, będą one „lżejsze”, a także lepiej wpasują się w przestrzeń, zwłaszcza jeśli masz na ścianach biały kolor. Bardzo popularne są szafy i komody z IKEA, są nie tylko tanie, ale także i ładne. O ich wytrzymałości nie będziemy dyskutować. Płaci się także za jakość.

Wykorzystaj przestrzeń pionową! Odwieczny dylemat – kanapa czy łóżko

W kawalerce dobrze jest wykorzystać przestrzeń pionową, czyli właśnie ściany. Możesz na nich zamontować półki i tam ustawić dekoracje lub zakupić czy stworzyć samemu piękne, ozdobne kosze, które nie tylko będą pełniły role dodatków, ale także i będą funkcjonalne, jako że możesz do nich schować wiele przedmiotów. W ten sposób nie tylko sprawisz, że twoje mieszkanie nie będzie zagracone, ale także i zyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania. Co jednak ze spaniem?

Lokal ma ci nie tylko służyć do jedzenia, ubierania się czy szykowania na wyjście do pracy, ale także i do spania, odpoczynku i spotkań ze znajomymi lub z drugą połówką. Co więc wybrać? Rozkładana kanapa czy może łóżko? Wszystko zależy od metrażu. Jeśli jesteś szczęściarzem, który posiada dużą kawalerkę, postaw zarówno na łóżko, jak i na kanapę. Część sypialnianą możesz odgrodzić np. parawanem lub też zasłonami, które zawiesisz od sufitu. W przypadku, w którym chcesz zyskać dodatkowy mebel – zakup szafę, najlepiej trzydrzwiową. Na tylnej stronie możesz powiesić np. materiał o ciekawym wzorze lub użyć tapety samoprzylepnej. Z jednej strony chowasz ubrania, a z drugiej masz „ścianę”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here