fot.unsplash.com

Kwiaty muszą być nie tylko regularnie przycinane, podlewane czy przesadzane, ale należy je także i nawozić. Obecnie w sklepach znajdziesz z pewnością wiele nawozów, biohummusów i innych, co jednak jeśli wolisz produkty naturalne? Spokojnie! Wiele rzeczy w twoim domu świetnie sprawdzi się do tego celu, a kwiaty będą pięknie rosły i cudownie wyglądały. Sprawdź, czy znasz wszystkie z tych trików! 

Naturalne nawozy do kwiatów: banan

Skórki od banana, upieczone w piekarniku możesz dodać do doniczki, a właściwie do podłoża rośliny podczas przesadzania. O tym sposobie już pisaliśmy, choć wciąż świetnie się on sprawdza, istnieje jednak jeszcze kilka innych ciekawych metod z wykorzystaniem bananów. Jedną z nich jest woda i słoik. Banana kroisz w kosteczkę, a następnie umieszczasz w słoiku, zalewasz całość gorącą wodą i szczelnie zakręcasz. Odstaw słoik na bok na 24 godziny, a po tym czasie podlej miksturą swoje rośliny.

Skórki można także wysuszyć np. w suszarce do grzybów i zmielić, a następnie dodać do ziemi czy też zgnieść banany za pomocą widelca, zalać wodą, a następnie takim roztworem podlać kwiaty. Możliwości jest naprawdę sporo. Świetnie sprawdzą się do tego te ciemne banany, o których przykładowo zwyczajnie zapomniałaś. Wykorzystanie natomiast skórek wpisuje się w zasady zero waste.

fot.unsplash.com

Nawozy domowej roboty: woda po gotowaniu

Gotowałeś jajka na obiad, śniadanie czy kolację? Nie pozbywaj się wody! Wystarczy przelać ją do innego naczynia lub nawet dostawić w garnku na kilka godzin, aż całkowicie ostygnie, a następnie nią podlać swoje rośliny. Skorupki od jajek, jeśli gotowałaś je na twardo możesz dodać do doniczki. Warto to jednak robić przy przesadzaniu. Na spód doniczki wyłóż wtedy siatkę np. taką tynkarską, a następnie dodaj podłoże wymieszane ze skorupkami i bananami. W ten sposób nic nie wypadnie ci przez dziurki odpływowe.

Podobnie zadziała także woda, w której gotowane były warzywa takie jak buraki, marchew, ziemniaki czy seler, oczywiście ta metoda sprawdzi się tylko wtedy, gdy nie była ona posolona. Zbyt duża ilość soli kuchennej może być dla roślin szkodliwa, czy nawet całkowicie śmiertelna. Unikaj także podlewania roślin po gotowaniu np. brokuła czy kapusty, taka woda nie ma dla roślin żadnych wartości, a dodatkowo wprowadzi do twojego domu brzydki zapach.

Domowy nawóz: woda z akwarium

W twoim domu znajdują się rybki? Wykorzystaj wodę z akwarium. Przy posiadaniu takich zwierząt konieczna jest podmianka wody, a także i czyszczenie samego akwarium. Wodę, do której rybki załatwiały swoje potrzeby fizjologiczne, zazwyczaj wylewa się po prostu do toalety, nie rób tego! Zamiast ją marnować, wykorzystaj ją jako nawóz do kwiatów. Możesz podlać swoje rośliny bezpośrednią „miksturą” lub też rozcieńczyć ją nieco z wodą i odstawić np. w baniakach w ciemne i chłodne miejsce.

fot.unsplash.com

Nawóz do kwiatów doniczkowych: fusy z kawy

Fusy z kawy zazwyczaj się wyrzuca, a wcale nie musi tak być. Poza ogrodnictwem mają one szereg innych zastosowań jak np. usuwanie brzydkich zapachów z lodówki czy wybieranie popiołu z kominka lub pieca na węgiel. Po wypiciu pysznej kawy wystarczy, że zbierzesz fusy i dosypiesz ich niewielką ilość do roślin, które lubują się w kwaśnej glebie. Przykładem takiej roślinki jest np. Skrzydłokwiat. Z pewnością ci podziękuje za taki nawóz. Monitoruj jednak sytuację w donicy. Zbyt duża ilość fusów plus nadmierne podlewanie skończy się pleśnią i grzybem.

Kompost do kwiatów doniczkowych

Najlepszym i zarazem bardzo popularnym nawozem do kwiatów doniczkowych jest oczywiście kompost. Możesz go stworzyć w domu czy na balkonie np. kupując specjalny, mały kompostownik lub na swoim ogrodzie, gdy mieszkasz w domku jednorodzinnym. Pamiętaj jednak, że jeśli na kompoście umieszczasz odchody swojego psa czy kota, nie powinnaś nim nawozić warzyw czy owoców w swoim ogródku. Bakterie zawarte w kale zwierzęcia mięsożernego, nie są wskazane dla ludzi, jednak do Fikusa czy Monstery z pewnością się sprawdzą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here