fot.unsplash.com

Ekologiczne rozwiązania jak np. szczoteczki do zębów wykonane z bambusa, płyny do czyszczenia z wielkim napisem „EKO” i wiele innych, potrafią być naprawdę drogie, przez co wiele osób uważa, że życie zgodnie z ekologią, wcale nie jest tanie, a odłożenie jakikolwiek finansów to praktycznie zadanie niemożliwe. Wcale tak nie jest. Bycie eko może, wręcz przeciwnie, pomóc ci w oszczędzaniu. Nie wierzysz? Przekonaj się sama! 

Nie bój się zainwestować, czyli na co warto wydać ciężko zarobione pieniądze

Wydawanie pieniędzy niektórym przychodzi z łatwością, a dla innych jest to sytuacja bardzo stresująca, a rzec można, że nawet traumatyczna. Zainwestuj więc pieniędzy w to, co się zwróci i zwyczajnie się opłaca. Zmywarka nie jest tania, ale zużywa mniej wody, a co za tym idzie, mniej zapłacisz za rachunki co miesiąc. Mop parowy to także oszczędność, jako że nie musisz używać aż tyle wody co do mycia podłogi z wiaderka. Ekologiczne, bambusowe szczoteczki do garów, początkowo kosztują więcej, jednak po zabrudzeniu możesz je wrzucić do zmywarki, a zwykłą gąbkę szybko wyrzucisz. Stawiaj więc na te rozwiązania, które posłużą ci dłużej. Nie kupuj czegoś co jest eko, tylko po to, abyś mogła z tego korzystać kilka dni.

fot.unsplash.com

Zużywaj miej wody, czyli jak zmniejszyć rachunki za wodę

Bycie eko to nie tylko kupienie bambusowej słomki do napoju, ale także i zmiana niektórych nawyków. Segreguj śmieci, stwórz kompostownik, zaoszczędź na rachunkach za prąd, a także nie marnuj wody. Jeśli masz wannę, zakup do niej słuchawkę prysznicową, na co dzień możesz brać prysznic. W przypadku, w którym nalewasz dużo wody do kąpieli, wykorzystaj ją do czegoś innego. Możesz za jej pomocą umyć podłogi, altankę na swoim ogrodzie czy też nawet i samochód. Wodę po gotowaniu warzyw czy też jajek, wykorzystaj do podlewania kwiatów. Zbieraj deszczówkę, która również sprawdzi się do tego celu.

Stosując te rozwiązania i wiele innych, nie tylko zmniejszysz rachunki za wodę, a co za tym idzie zaoszczędzisz, ale będziesz żyła znacznie bardziej ekologicznie, co w obecnych czasach jest potrzebne. Planetę mamy tylko jedną, warto więc o nią dbać.

Wykorzystaj ponownie swoje śmieci, czyli DIY z niczego

Ekologia opiera się także w dużej części na recyklingu. Unikaj kupowania plastikowych opakowań czy toreb z plastiku w sklepach, zamiast tego skorzystaj z materiałowych toreb czy ze starych firanek stwórz specjalne woreczki na owoce, warzywa czy pieczywo. Torby materiałowe możesz również uszyć sama i to zupełnie za darmo, wykorzystując np. starą pościel czy też koszulkę. Wiele rzeczy w twoim domu, które ląduje do kosza, możesz wykorzystać w inny sposób. Rolki po papierze toaletowym możesz wrzucić do kominka czy pieca jako rozpałkę lub też stworzyć z nich ciekawą dekorację. Puszki po karmie twojego psa czy kota to idealny materiał na doniczki lub pojemniki na pędzle do makijażu czy długopisy i mazaki.

fot.unsplash.com

Stwórz własne środki czystości i stosuj je w domu już od dziś

Na środki czystości do domu możemy wydać naprawdę sporą sumę pieniędzy w skali miesiąca. Te „ekologiczne” kosztują jeszcze więcej, ale kuszą nas pięknym opakowaniem. Gdy już płyn się skończy, plastikowa butelka ląduje do kosza. Istnieje znacznie prostszy, tańszy, a także i bardziej ekologiczny sposób. Zacznij od zastanowienia się co tak naprawdę musisz myć, do czego potrzebujesz płyn. Następnie wybierz się do sklepu. Co w nim kup? Ocet, sporo octu, najlepiej tego w szklanych butelkach, które możesz następnie wykorzystać do czegoś innego lub oddać na recykling. Nie zapomnij także o olejkach zapachowych oraz sodzie oczyszczonej. Z tego zestawu możesz stworzyć środki czystości do mycia kuchni, łazienki, do prania dywanu czy też mycia okien. W skali miesiąca jesteś w stanie zaoszczędzić nawet 200 złotych, co w ciągu roku daje ci 2400 złotych, czyli np. fajną wycieczkę lub też wymarzony nowy telefon, lub komputer.

Pamiętaj, bycie eko jest dobre tylko wtedy, gdy robisz to co musisz i co potrzebujesz. Jeśli nie korzystasz z jakiegoś sprzętu czy rozwiązania, nie kupuj go. Bambusowe słomki są fajne, ale czy faktycznie potrzebne? Czy naprawdę każdy napój pijesz ze słomki? Zapewne nie. Stawiaj więc na rozwiązania rozsądne, które ci się przydadzą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here