Wiosenne porządki
fot.unsplash.com

Obecnie trwa wiosna co oznacza, że duża część osób zabiera się za sprzątanie. Porządki wykonujemy zazwyczaj przed wizytą gości, przed świętami czy też cyklicznie ze względu na porę roku. Wiosenne porządki to zdecydowanie nieprosta sprawa, dlatego przygotowaliśmy dla ciebie kilka cennych wskazówek, dzięki którym cały ten proces pójdzie zdecydowanie szybciej i sprawniej. Sprawdź sam! 

Wiosenne porządki lista. Jak zaplanować wiosenne porządki?

Jak zaplanować wielkie sprzątanie? Najlepiej do tego sprawdzi się lista. Zacznij od rozłożenia się wygodnie w fotelu np. na balkonie czy w salonie i kartek w twojej ręce. Ile masz w domu pokoi i jakie one są? Z pewnością można wytypować kilka podstawowych: salon, kuchnia, jadalnia, łazienka, wc (jeśli jest osobno), garderoba, spiżarnia, pokój dzieci lub dziecka, garaż, strych, piwnica oraz balkon czy taras. Wiedząc już, ile pokoi masz przed sobą, możesz na każdej kartce zapisać poszczególny, a następnie rozplanować swoje prace. Nie rób wszystkiego w trakcie jednego dnia, najpewniej będzie to po prostu niewykonalne. Rozplanuj sobie to tak, aby było ci łatwiej np. po pracy, przed pracą czy w trakcie wolnego weekendu. Zagoń do roboty swoich współlokatorów, drugą połówkę czy dzieci.

Wiosenne porządki
fot.unsplash.com

Wiosenne porządki: salon

Zacznijmy od najważniejszego, czyli salonu. W tym miejscu przyjmuje się gości, choć możesz także tutaj spać, jeść, bawić się z psem, z dziećmi, czytać książkę, oglądać nowy film czy ulubiony serial. Warto więc, aby wokół ciebie panował ład i porządek. Co zrobić najpierw? Zbierz wszystko, co w salonie nie powinno się znajdować i odnieś to na konkretne miejsce. Mowa tu oczywiście o kubku po kawie czy yerba mate, brudnym talerzu po śniadaniu, skarpetkach, które leżą zapomniane na dywanie, bo ściągnąłeś je podczas oglądania telewizji. Po tym kroku czas na zebranie śmieci. Papierki, puste opakowania czy plastikowe butelki po sokach, napojach czy wodzie. Jeśli segregujesz śmieci – zrób to, a resztę wrzuć na kompost.

Następnie zacznij ścierać kurze. Mowa tutaj nie tylko o szafkach, komodach czy półkach, ale także o żyrandolu, kwiatkach czy miejscach dawno zapomnianych jak np. kaloryfery. Zetrzyj wszystko za pomocą mokrej ściereczki. Meble możesz od razu spryskać specjalnym preparatem nabłyszczającym. Gdy te kroki są wykonane czas na odkurzanie. Tym razem odsuń szafkę, kanapę czy podnieś dywan, który zaniesiesz np. na trzepak, aby dokładnie go oczyścić. Zazwyczaj myje się podłogę czy odkurza „wokół” przedmiotów, które stoją na ziemi. Teraz czas na dokładne sprzątanie. Oczywiście kolejnym krokiem będzie mycie podłogi.

Wiosenne porządki
fot.unsplash.com

Wiosenne porządki: sypialnia

Sypialnia powinna być zawsze czysta, w końcu to tu idziesz spać i budzisz się każdego ranka. Od czego więc zacząć? Tak samo jak w przypadku salonu. Wynieś wszystko, co nie powinno się tu znajdować. Jeśli twój mąż czy żona codziennie zostawia brudne skarpety przy łóżku zainwestuj w kosz na pranie, który ustawisz niedaleko od miejsca spoczynku. Co kilka dni możesz go znieść na dół i przerzucić zawartość do pralki, a na co dzień będzie panował większy porządek. Po zebraniu śmieci, zanurkuj pod łóżko. Z pewnością znajduje się tam wiele rzeczy, które zgubiłeś, nie miałeś o nich pojęcia czy nawet zapomniałeś. Cały proces ułatwi ci zwykła szczotka, po którą sięgniesz w miejsca ciężko dostępne.

Wiosenne porządki to także dobry czas na zmianę pościeli na nową, czystą, a także przetarcie czy wymiana ewentualnych dekoracji. Na wiosnę warto wprowadzić odrobinę koloru, zieleni czy kwiatów w swoje wnętrza, z pewnością wprawi cię to w odpowiedni nastrój. Schemat sprzątania jest zazwyczaj bardzo zbliżony do siebie w każdym pomieszczeniu. Pisaliśmy już o sprzątaniu kuchni czy łazienki, z pewnością sobie poradzisz. Warto jednak rozplanować wszystko tak, aby nie zrzucać na siebie nadmiaru obowiązków. Nie ukrywajmy, nie ogarniesz wszystkiego w ciągu dwóch godzin, a z pewnością sam wiesz, że im więcej sprzątania, tym łatwiej się rozproszyć. Zwłaszcza jeśli w szafce znajdziesz coś o czym dawno zapomniałeś i teraz chcesz nadrobić stracony czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here