Jak mniej wydawać
fot.unsplash.com

Niezależnie od tego czy chcecie odłożyć finanse w konkretnym celu jak np. wypad na wakacje, zakup nowego sprzętu czy zwyczajnie w celu zabezpieczenia się na tzw. czarną godzinę, oszczędzanie pieniędzy potrafi być trudne. Od czego zacząć? Przede wszystkim należy ograniczyć wydawanie pieniędzy, zwłaszcza na rzeczy zbędne. Jak to zrobić? To wcale nie jest takie trudne!

Jak mniej wydawać? Ogranicz produkty

Czy zdarza się wam wybrać się na zakupy spożywcze, wrócić z pełnym koszykiem, w supermarkecie zostawić kilkaset złotych, a po zaledwie paru dniach, zaglądacie do lodówki, w której praktycznie nic nie ma? Niestety zdarza się to każdemu. Aby uniknąć takich sytuacji, zacznijcie tworzyć listy zakupów. Możecie także pójść o krok dalej i zaplanować jadłospis na cały tydzień.

Przejrzyjcie przykładowe pomysły na śniadanie, obiad czy kolację. Zapiszcie te, które was interesują, które lubicie i chcielibyście zjeść. Na ich podstawie stwórzcie listę oraz jadłospis. Zostaje wam pół pomidora, bo w przepisie kazali dać tylko część? Na kolację zjedźcie go na kanapkach lub zostawcie do następnego dnia i przygotujcie sałatkę warzywną czy wrzućcie go do spaghetti. Dzięki temu unikniecie nie tylko marnowania jedzenia, co jest zgodne z ideami takimi jak zero waste czy freeganizm, ale także zaoszczędzicie pieniądze.

Jak mniej wydawać
fot.unsplash.com

Jak mniej wydawać? Tańsze zamienniki, drogich produktów

Często kupując produkty w sklepie, bierze się te, które znajdują się w zasięgu wzroku, czyli na średniej półce. Zerkając niżej, na dolne półki, okaże się, że ten sam produkt, jest znacznie tańszy. Tyczy się to np. makaronów, kaszy, jogurtów, mleka itp. Jeśli nie widzicie różnicy między droższą a tańszą wersją, weźcie tą tańszą. Podobnie jest w przypadku środków czystości.

Chcecie wyprać dywan? Puszka Vanisha kosztuje około 30 złotych, a na duży dywan potrzebujecie aż dwie. Może warto spróbować wody oczyszczonej z octem i wodą? Efekt ten sam, a różnica w kosztach kolosalna. Wiele środków czystości ma swoje tańsze zamienniki, a jeśli nie potraficie ich znaleźć lub różnica jest niewielka – postawcie na te, które możecie zrobić sami. Butelka, litrowa, octu to koszt zaledwie 3 złote, olejki eteryczne kosztują około 5 złotych, a woda z kranu to sprawy groszowe w skali miesiąca.

Jak mniej wydawać? DIY – zrób to sam!

Po co przepłacać za poduszkę dekoracyjną, nową zasłonę, szmatki do czyszczenia czy nawet waciki kosmetyczne, jeśli możecie je zrobić sami? Niezależnie od tego czy szyjecie na maszynie, czy dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z igłą i nitką, spróbujcie swoich sił. Każda osoba ma w swojej szafie starą koszulkę, która jest już nudna, pościel z dziurką, której „szkoda było wyrzucić”, czy koc, który nie jest już miękki i wygodny. Może czas przerobić to na coś innego?

W sieci z pewnością znajdziecie wiele pomysłów na DIY. Od dekoracji do domu po legowiska dla psa, kota, kosmetyki takie jak np. maseczki do twarzy, peelingi czy kule do kąpieli. Zastanówcie się, co jest wam potrzebne, co kupujecie, bo używacie, a moglibyście zrobić to sami np. mniejszym kosztem. Przeliczcie to dokładnie. Może zakup materiału, na dłuższą metę wyjdzie wam taniej, niż kupno jednorazowych wacików?

Jak mniej wydawać
fot.unsplash.com

Jak mniej wydawać? Freeganizm, zero waste, wege

Freeganizm, zero waste czy dieta wegetariańska lub wegańska, to także świetny sposób na oszczędzanie i wydawanie mniejszej sumy pieniędzy. Choć każdy z tych stylów życia, polega na czymś innym, mają jedną cechę wspólną – mniejsze wydatki.

Przykładowo freeganie korzystają ze śmietników przy supermarketach i wybierają się do nich na łowy. Z jednego połowu, są w stanie wyżywić siebie i rodzinę przez tydzień lub nawet kilka tygodni. Osoby żyjące zero waste lub less waste, skupiają się na nie generowaniu plastiku. Kupują więc produkty wielorazowe jak np. maszynka do golenia z żyletką, która na dłuższą metę jest tańsza, niż te jednorazowe. Weganie czy wegetarianie rezygnują z mięsa lub/i produktów pochodzenia zwierzęcego. W ten sposób oszczędzają, ponieważ mięso potrafi być bardzo drogie, natomiast warzywa czy owoce to sprawy groszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here