Organizacja dnia to bardzo ważna rzecz, dzięki niej nie tylko uporasz się z codziennymi obowiązkami jak np. praca czy też sprzątanie, ale także i będziesz czuć się znacznie lepiej, zwłaszcza jeśli wykonasz wszystko ze swojej listy zadań. Jak to zrobić? Co powinno się robić w ciągu dnia i jak napisać idealny plan? Odpowiadamy na wszystkie pytania!
Organizacja dnia. Organizacja dnia codziennego
Zacznij od najważniejszego, czyli swoich obowiązków względem pracy, zwierzaka czy dzieci. Są to czynności, których absolutnie nie wolno ci pominąć, zatem weź je pod uwagę na samym początku. Wiele zależy tak naprawdę od tego, w jaki sposób żyjesz, jak pracujesz, jaki zawód wykonujesz i czy ciążą na tobie inne obowiązki. Przykładowo osoba, która pracuje zdalnie może mieć znacznie większy problem z rozplanowaniem sobie dnia, niż ta, która po godzinie 17 leży już w domu i myślami na pewno do pracy nie wraca. Zdarzyć się może oczywiście, że zostaniesz godzinę dłużej czy część pracy zabierzesz ze sobą do domu. Pamiętaj, że w takim momencie naturalnie może nie udać ci się wykonać wszystkich innych czynności. Nie kładź na siebie zbyt dużej presji, ten plan ma ci jedynie pomóc, a nie być twoim kodeksem.
Kot załatwia się do kuwety, psa trzeba jednak wyprowadzić. Schemat jest prosty, najpierw karmienie, a potem spacer. Weź też pod uwagę fakt, iż nie możesz psiaka wyprowadzić od razu po jedzeniu, powinno minąć około 20 minut. W tym czasie możesz wykonać np. poranną pielęgnację lub przygotować sobie śniadanie i obiad do pracy. Taka sama czynność, czyli spacer lub karmienie będzie wykonywana także gdy wrócisz z pracy do domu lub wieczorem przed kolacją, kąpielą czy spaniem. Nie zapomnij więc uwzględnić jej w swoim planie dnia.
Przykładowy plan dnia. Planowanie dnia pracy. Skuteczne planowanie
Jak wygląda przykładowy plan dnia? Oczywiście schemat jest bardzo prosty:
- Pobudka,
- Poranna toaleta (umycie twarzy, mycie zębów, ewentualny prysznic itp.),
- Przygotowanie się do pracy/szkoły, czyli ubranie się, wykonanie makijażu, wyczesanie włosów itp.,
- Pierwsze śniadanie + kawa/yerba mate/woda,
- Wyjazd do pracy/szkoły (autobusem, samochodem itp.),
- Czas spędzany w pracy/szkole + drugie śniadanie/lunch
- Powrót do domu,
- Zjedzenie obiadu (zazwyczaj także przygotowanie go),
- Czas wolny,
- Sprzątanie,
- Wieczorna toaleta,
- Kolacja,
- Czas wolny,
- Sen.
Oczywiście ten plan jest bardzo ogólny. Ciężko ustalić godziny, czy kolejność danych czynności bez głębszego wglądu w rodzaj pracy, który wykonuje dana osoba, ilość obowiązków, długość pobytu w biurze, zwierzęta, dzieci lub nawet to czy mieszka ona sama czy z partnerem/rodzicami. Jak więc stworzyć idealny plan dnia? Zacznij od godziny, o której musisz wstać i bądź ze sobą szczera! Oczywiście, każdemu może zdarzyć się bezsenna noc czy problem ze stawaniem. Znacznie lepszą opcją jest jednak wcześniejsza pobudka i spokojne przygotowanie się niż codzienna, wieczna gonitwa. Jeśli w twoim domu znajduje się zwierze, musisz je oczywiście nakarmić i ewentualnie wyprowadzić, weź to pod uwagę ustawiając poranny budzik. Co dalej?
Sposoby organizacji czasu. Organizacja czasu, jak zacząć?
Dojazd do pracy czy szkoły jest oczywiście kwestią bardzo indywidualną, która jest zależna od odległości, rodzaju transportu itp. Mieszkając samemu lub z partnerem po powrocie do domu zazwyczaj trzeba coś posprzątać lub ugotować i jest to absolutnie normalne. Liczy się nie tylko podział obowiązków domowych na wszystkie osoby zamieszkujące w lokalu, ale także i organizacja. Najlepszym sposobem na to jest utworzenie harmonogramu sprzątania i oczywiście trzymanie się go. W ten sposób nieprzyjemne czynności zajmą ci jedynie chwilę, a nie będziesz musiała pod koniec tygodnia robić generalnych wiosennych porządków.
Od czego najlepiej zacząć organizację swojego czasu? Od podstaw! Plan, który opisaliśmy wyżej jest idealną bazą do której możesz coś dodać lub odjąć, w zależności od potrzeb. Warto także dodać orientacyjne godziny jak np. czas wstania, długość dnia w pracy czy godziny karmienia zwierzaka. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie ci się w tym wszystkim odnaleźć.